"Stopa" 2003 pohledem RSP
Datum: Neděle, 02 Únor 2003 @ 13:17:06
Téma: Ostatní rally

Každý rok otevírá novou soutěžáckou sezónu amatérský podnik Ve stopě Valašské zimy. Nejen každý jihomoravák se na tuto akci hodně těší a ti aktivní, ladí svoje stroje dlouho do předu před závodem. Na závodníky čekala porce pěti úseků, které se jely dvakrát. Nejatraktivnější byly erzety Barák a Ploština, na kterých se držel sníh a led.Zájem posádek o tuto soutěž byl znovu veliký, a tak na Vizovickém náměstí odstartovalo na 140 dvojic. Mezi nimi figurovala i dvojice Aleš Trhlík – Viktor "–Vicky-" Hausknotz, kterou podporovaly naše stránky. Mezi zajímavé posádky patřil dále lačnovský střelec Luboš Zvonek se svou pěkně připravenou Škodou 100, Petr Kraus se silnou Sierrou, náš Igor Norek v roli navigátora posádky Slováček – Norek, Jirka Závodský se závodní Felícií A1600 a mnozí další. Sportovní tragedii zažil vítěz formule dvě se zadním náhonem při Silvestrovském sprintu 2001 Tomáš Řezníček, který byl původně přihlášen s Toyotou Celica a pořadatel mu přidělil startovní číslo jedna. Vůz ovšem nestačil připravit a na start se postavil s osvědčenou Škodou 100. Pořadatel mu, ale nedovolil s tímto vozem vévodit startovnímu poli a přidělil mu až poslední startovní číslo. Tomáš šel v klidu na čaj, ale pořadatelům se ho zželelo a posunuli mu startovní čas na začátek třináctistovek. Bohužel v tu dobu, kdy přišel na řadu jeho startovní čas, Tomáš právě míchal horký čaj ve vizovické restauraci. Poté už na start nebyl připuštěn. Nepříjemnou chvilku si zažil také mladý Kulhánek, který svou Felícii rozbil už před příjezdem do Vizovic. Holt smůla nechodí po horách, ale po lidech.

Kolem deváté hodiny parkujeme v Loučce a řádně oblečeni stoupáme na vrchol kopce Barák. Tady v horách vládne zima. Cesta je pod ledem a sněhem. Už teď je jasné, že bude o zábavu postaráno. Když dorážíme na zvolené místo pod vrcholem, mají první posádky za sebou slalom u vizovické školy. Lidí je tu jako vždy velké množství a i slavný průsmyk Col du Turini by se za jejich počet nemusel stydět. Po předjezdcích, mezi kterýma je vidět nová zbraň kluků Vitáska a Žáčka, Suzuki Swift po Slovákovi Haluškovi a někdejší vítězné červené Audi "pekaře" Březíka to vypuklo. Pěkně jede jeden s favoritů "Braml" Ševčík se svou Mazdou a Ginter se silnou Celicou. Petr Kraus jede s velkým zpožděním a v esíčku za "baráckým" Col du Turini vytáčí hodiny a při otáčení zpátky je málem sestřelen za ním jedoucím vozidlem. Hodiny zde vytáčí snad každé druhé auto a narovnání do správného směru začíná být velice těžké a nebezpečné. Při jednom takovém manévru nám tuhne krev v žilách, kdy proti na kant postavené stovce vyráží v plné rychlosti další auto a jen průjezd příkopem zachraňuje srážku. Obrovská šou vypukla, když se posádka zelené stovky chtěla po hodinách vrátit do protisměru a při manévru po zadu sjela ze stráně dolů. Lidi přitopují ovocným topidlem a začínají být čím dál odvážnější. Dravý průjezd předvádí Jura Závodský, až se zdá, že mu bude silnice trochu úzká. Čistě, ale svižně zdolává Barák Aleš Trhlík, který dostal k dispozici plnokrevnou Felícii třídy N1. Divoké průjezdy střídají ještě divočejší a druhé kolo uplynulo jako voda. Lidé začínají být už hodně ve varu a neštěstí na sebe nedává dlouho čekat. Ve druhém kole nezvládá zatáčku černá Sierra a projíždí příkopem, kde pocuchá nohy jednomu neukázněnému divákovi. Zraněný muž je za chvilku odvezen sanitkou do nemocnice a zbytek druhého průjezdu atraktivním Barákem se ruší. Lidé jsou hodně naštvaní, ale za dané situace to mohlo dopadnout ještě hůř. Diváci jsou na Baráku opravdu neukáznění a každý rok je incident mezi autem a člověkem na spadnutí. Ke vší smůle se to letos uskutečnilo.

Poslední zatáčka na PloštiněOpouštíme kopec a cestou k autu ještě pomáháme vyprostit další ránu v podobě totálně, na hadry opilého kluka, který leží bezvládně na sněhu v příkopě. Vše dopadá dobře a kluk to rozchází. Sedáme do auta a míříme na úsek "U lípy" na rychlostce Raková. Při Barumce tu po poruše brzd a řízení vylétl Mr. Cimbu mezi lidi, ale tentokrát se to jede opačně. Je tu z kuželek udělán retardér, takže efekt zatáčky se nuluje. Po sněhu tu není ani památky, ale na dobržďování je vytahané bláto. Největší problém závodníků je, jak projet retardér. Každé druhé auto ho jede jinak. Jedni ho najíždí zleva, jiní zprava a někdo ho jede rovně. Největší nálet tady předvedl pozdější vítěz Kubica s kombíkem Subaru, kterému by slušela i nějaká závodní čtyřkolka. Svižnou jízdou eliminující riziko spěchá k devátému místu ve třídě posádka Trhlík - Vicky. Na konci startovního pole ještě zhlídneme dva legendární stroje z východoněmeckého Zwickau a Stopa pro letošek skončila. Dvojice Trhlík – Vicky soutěž ustála bez úhony na voze a Aleš si dokázal, že se jeho temperament dá zklidnit. Jiří Závodský soutěž nedokončil pro upadlé kolo na ledové Ploštině. Také největší lačnovský střelec Luboš Zvonek nespatřil cíl soutěže, když musel už na první Rakové odstoupit. Po problémech s chlazením se mu ještě přidřel motor speciálu Škoda 100 (zapečené pístní kroužky).Bezpečnost diváků:
Jako každý rok, ani letos to nebyla žádná sláva. Stovky, možná tisíce diváků stály naskládány, často ve vícestupu, ve velice nebezpečných místech. Zdá se, že to už pomalu patří ke koloritu této rally. Průjezd "vizovickým Col du Turini" začíná stále více připomínat španělskou zábavu při, které stádo rozužených býků nahání domorodce a turisty v ulicích města. Zde je kulisa města nahrazena zasněženou komunikací a býci soutěžními automobily. Do příštího roku by možná nebylo na škodu trochu lépe vypáskovat některá místa. Na druhou stranu si nedělám velké iluze o tom, že by ožralý dav poslechl dvojici pořadatelů.

Charakteristika rychlostních zkoušek:
RZ Vizovice - škola.
Místo, kde se dříve pařilo při vizovickém Trnkobraní teď každoročně jednu lednovou sobotu patří soutěžním motorům. Vicky: "Slalom o osmi kuželech, celý na mokru. Myslím, že tady má spolujezdec hlavní úlohu, nasměrovat jezdce přesně tak, jak to je v plánku. To je někdy makačka."

RZ Barák
Klasická rychlostní zkouška mnohých ročníků Barum rally a Valašské zimy patří ke Stopě od samých začátků. Vicky: " No, tam jste byli sami. Dva retardéry. Povrch střídavě led a mokrý asfalt, nahoře sníh. Byl to mix nejhoršího kalibru. Větší část byla pod ledem, mokrý asfalt se konal jenom na začátku a u Partyzána (ale tam měli přední jezdci taky led)."

RZ Újezd - náměstí
Vicky: "Mokro, 12 kuželů a dvě pneumatiky. Na rozdíl od Vizovického slalomu, tady je orientace velmi jednoduchá, prakticky se tu nedá "zabloudit". Je ale trochu složitější na ovládání vozidla, protože vzdálenosti mezi kužely jsou menší."

RZ Ploština
Po loňském úspěchu se rychlostní zkouška pojmenovaná podle vypálené pasekářské osady objevila i v programu letošní Stopy. Trať vede v poměrně velké nadmořské výšce, takže o sníh a led zde nebývá nouze. Vicky: "Hned po prvních posádkách led povolil, zůstaly jenom zbytky, většinou ale koleje s rozbředlým sněhem. Zkouška obsahovala 5 retardérů. Na konci zkoušky byla super zatáčka na sněhu. BOMBA..."

RZ Raková
Jedna z nejznámějších rychlostních zkoušek na Zlínsku. V různých obměnách se tady Barumka jezdí odnepaměti. Na její nevyzpytatelnost doplatili mnozí haváriemi. Oproti loňskému ročníku a Barumce se letos jelo v protisměru. Vicky: "9 retardérů (bohu díky méně než loni). Povrch naprosto bez sněhu, sem tam zrádné ledové plotny, povětšinou v těch nejhorších místech... Nejzrádnější zkouška. (Barák byl sice pod ledem, ale to bylo vidět a dalo se to čekat, na Rakové jsi neměl nikdy jistotu, že to neuklouzne …)"


Shrnutí:
Kdybych to mohl ve zkratce shrnout, tak to byl znovu svátek motorismu. Lidé byli po zimě lační po rychlých průjezdech, ale na perle Baráku se musí nadržený dav více ukáznit, aby pak nedocházelo k nešťastným událostem. Sněhové podmínky nebyly úplně ideální. K naprosté spokojenosti chybělo pár centimetrů sněhu, ale počasí nejsme zatím ani na Valašsku schopni poručit. Celkově lze říct, že Stopa byla opět super závodem. Uvidíme jak se ukážou organizátoři podobné akce při Silvestrovkém rallysprintu, který se tentokráte netradičně jede až 8. února 2003.

Text: Zdeněk Vladyka, Pavel Zvonek, popis tratí Vicky.
Foto: VK rally team, František DušekTento článek je z Rally2.com - Rallysport Příluky: infomace, fotografie a videa z rally
Rally2.com - Rallysport Příluky

URL adresa článku: http://www.rally2.com/article.php?sid=793