Jak jsem viděl Barumku
Datum: Pondělí, 23 Září 2002 @ 22:07:33
Téma: MČR - rally

Máme za sebou vrchol sezóny, populární Barum rally, která se letos mohla poprvé ve své historii pochlubit koeficientem 20 a přilákala na svůj start patnáct vozů specifikace WRC, tedy o dva více než loni.Do Zlína jsem se vydali už ve čtvrtek brzy ráno a velice jsme se těšili na shakedown. Po příjezdu k servisnímu centru před obchodním domem Carefour nás ihned upoutal vůz Peugeot 206 WRC týmu Racing Lions, jednoho z horkých aspirantů na vítězství Itala Renata Travaglii. Zajímavý byl i pohled na loňské Subaru Impreza WRC posádky Lesnikov – Rusov v barvách hlavního sponzora mistrovství Evropy ruské plynařské firmy Itera. Nové barvy měla Octavia WRC Romana Kresty, který si ještě den před startem testovací zkouškou odskočil do San Rema k testování před dalším podnikem mistrovství světa. Shakedownu se zúčastnili téměř všichni z nejužší špičky. Po delší době jsme opět mohli spatřit Karla Trojana, ovšem opět jen za volantem klientské verze Corolly WRC. Veliké problémy měl při shakedownu Emil Triner. U jeho Cordoby WRC se propálil píst. Když Emil motor viděl, okamžitě si myslel, že je letos na Barumce konec. Mechanici však odvedli přes noc výbornou práci a vůz dali opět do chodu.

Velice zajímavá byla i večerní technická přejímka ve zlínské sportovní hale, po níž následovalo tradiční představování předních posádek. Zde nesklidil, jak by se mohlo zdát, největší aplaus domácí Roman Kresta, ale právě miláček davů Emil Triner. Šlo se spát, dočasný azyl jsme našli v jednom otrokovickém penzionu a dvojpokoj jsme sdíleli společně s dalšími třemi Poláky, z čehož jsem měl jisté obavy, které se ovšem nepotvrdily. K žádnému nedorozumění mezi námi nedošlo a panoval mezi námi přátelský vztah.

V pátek ráno jsme si mohli trošku přispat, start byl naplánován až na druhou hodinu. Na předstartovní tiskové konferenci se z jezdců objevil jen Václav Pech a Renato Travaglia. Oba neskrývali obavy z velice náročné trati. Páteční etapa měla na programu pouhé tři erzety. My jsme vybrali místo na druhé vložce v obci Velký Ořechov, tedy tradiční zatáčka s hupem na kostky. Předehru obstaral jeden z pořadatelů, který dva neposlušné diváky prostě vzal pod krkem a vyvedl je na jiné místo!! Nejlépe zde vypadali Kresta a Travaglia, což ukázalo kdo letos na Barumce bude bojovat o příčky nejvyšší. S defektem pravého předního kola přijel Václav Pech, který někde vyrazil do orubníku. Ztrátu zde zaznamenal i Karel Trojan, kterému spadla hadice od turba. Poté jsme se odebrali do servisního areálu v Otrokovicích. Kresta byl spokojen, i když říkal, že se na takhle dlouhou soutěž zvolilo od začátku příliš rychlé tempo. Když jsem se zeptal Vaška Pecha, jak on by ze svého pohledu zhodnotil první etapu, odpověděl: "Na p..u, prostě jsem to posral." Travaglia byl rád, že se dostal na první místo, můj velký oblíbenec Kuzaj si zase stěžoval, že je nemocný a jeden člen jeho týmu urychleně sháněl Neo-angin.

V sobotu jsme si museli přivstat, vstávali jsme už o tři čtvrtě na pět. Po důkladné sprše a kávě na čerpací stanici jsme odjeli do známého "Trojanova" vracáku v Zádveřicích. Toto místo mě doslova nadchlo. Pěkné průjezdy předvádějí opět všechna "wéercéčka" a zahanbit se nedají ani další jezdci. Výsledky ukazují, že nejlépe se vyspal Kulig, potvrdil to vítězstvími v prvních dvou zkouškách druhého dne. Ze Zádveřic se přesunujeme na Troják. Na náš plac jsme museli asi pět set metrů pěšky, místo bylo v programu označené jako Nivky. Místo vracáku jsme však nalezli dvě pravoúhlé zatáčky, za kterými byl travnatý trojúhelník, a až za ním bylo vidět, kde se doopravdy trénovalo. Velice neschopný zde byl pořadatel, který nechal stát fotografy a kameramany před lidmi, kteří zde stáli o jakou dobu dříve. Poté mi ještě sdělil, že mojí cedulku s nápisem Tisk/Press si může každý koupit u jakékoliv benzínové pumpy. Samozřejmě se to neobešlo bez slovních doprovodů a nadávek. První jede Travaglia a to velice čistě a pouze nechává auto sklouznout po prachu v dolní části zatáčky. Roman se snaží jak může, ale stopky v cíli mu opět ukazují tři sekundy manko. První vzrušení způsobuje Pech, který zatáčku probrzdí a točí Focuse na ručku až v mlíku. Podobně to zde vyřešil Lesnikov, auto mu ale chcíplo a Pavel Červenka s Mitsubishi. Nejlépe to zde vyřešil Kouřil s Ibizou, mlíko projel, za ostrůvkem to otočil na "růču" a ke zděšení místních kameramanů a fotografů to vzal kolem nich a sklidil bouřlivé ovace. Vracíme se zpět do Zádveřic, kde ještě chytáme poslední jezdce z druhého průjezdu. Už se opět nemohu dočkat až nastane čas startu předposlední zkoušky dne. Velice pěkně zde jel i jeden z předjezdců. Travaglia ovšem jede opět čistě a je ihned pryč. Pěkně široké průjezdy předvádějí oba Vojtěši, ale nejpozději na brzdy jde Emil Triner, auto létá ze strany na stranu, v poslední chvíli se mu ho však podařilo utrhnout a otočil to ještě před mlíkem. V cíli druhé etapy Roman Kresta ztrácí už šestnáct vteřin. Vypadá to zítra ještě na pěkný boj. Mezi ostatními už jsou velké rozestupy. Třetí je Kuzaj, který velice nadává na třetí průjezd Pindulou, několik defektů postihlo i Kuliga, u kterého se v kolech našly i hřebíky !?!

Něděle je zatažená a ráno se spustil pěkný liják, který naštěstí včas ustal. My jedeme do Sušice. Docela zajímavá zatáčka přes mostek, trať už začíná pomalu usychat. Všichni přední jezdci jedou docela čistě, jen Pech tomu trochu víc přidal a projel táhlejším smykem.Travaglia však přidává další tři cenné vteřinky. Přesunujeme se do Žlutavy, která je velice zajímavá celá a je v ní dostatek velice atraktivních diváckých míst. Já jsem si vybral výjezd z lesa s následnými serpentinami dolů. S autem se tady pere Kulig, nešel mu totiž posilovač řízení a na defektu přijeli Triner s Trojanem, druhý jmenovaný dokonce i bez nárazníku. Jako poslední místo si vybíráme umělý retardér v Kudlovicích. Tady opět pořadatel příliš nezvládá situaci a hodinu před průjezdem už vyhazuje každého diváka z trati. Po průjezdu Travaglii mi zvoní telefon a v něm Pavel Zvonek: "Kresta to opřel lehce do stromu a sklouzl do potoka, je to v háji." To pro mě nebyla moc dobrá informace, Romanovi jsem třetí vítězství moc přál. Po shlédnutí špičky vyrážíme do servisu. Vítězí tedy Travaglia, před Kuzajem a Kuligem. Nejlepší z Čechů byl Vašek Pech, který tak udělal výrazný krok k titulu. O mistru Evropy se také nerozhodlo, pro Travagliu hovoří poslední asfaltová "dvacítka" ve Francii, Kulig zase nemá započítanou žádnou soutěž s nižším koeficientem, mohl by se tak ještě ukázat na rakouské "semperitce."

Letošní Barumka nabídla velice pěknou podívanou, jen mohli být trošku lepší informace v programu o trati. Doufám, že se u tak kvalitního podniku sejdeme i příští rok!!

Text: Petr Šulčík
Foto: Jerry a Zdeněk VladykaTento článek je z Rally2.com - Rallysport Příluky: infomace, fotografie a videa z rally
Rally2.com - Rallysport Příluky

URL adresa článku: http://www.rally2.com/article.php?sid=736