Rally dvoch krajín a troch miest
Datum: Středa, 22 Duben 2009 @ 10:00:37
Téma: Zahraniční souteže

Pamätáte sa ešte na časy, keď sa mechanici na rally sťahovali v rámci jednej, jedinej rally z miesta na miesto a hovorievalo sa, že sprievodné vozidlá s mechanikmi sú často rýchlejšie ako samotný súťažiaci ? Možno tí starší z nás si na takéto súťaže ešte spomenú, tí mladší o tom vedia už len z počutia. Nie, nebojte sa, nič podobné sa do rally nevracia. V dnešných časoch ani nehrozí, že by ste v protismere stretli rútiace sa sprievodné vozidlo, ktoré sa snaží stihnúť „tú svoju“ posádku v nasledujúcej časovej kontrole. Dnes už všetko funguje bez problémov, na rally je len jedno servisné parkovisko a mechanikom sa už dávno nechce sťahovať, či nedajbože naháňať za posádkami. Na treťom podujatí Majstrovstiev Slovenskej republiky v rally 2009 sa ale obdobnému sťahovaniu z miesta na miesto naozaj nikto nevyhne.Pamätáte sa ešte na časy, keď sa mechanici na rally sťahovali v rámci jednej, jedinej rally z miesta na miesto a hovorievalo sa, že sprievodné vozidlá s mechanikmi sú často rýchlejšie ako samotný súťažiaci ? Možno tí starší z nás si na takéto súťaže ešte spomenú, tí mladší o tom vedia už len z počutia. Nie, nebojte sa, nič podobné sa do rally nevracia. V dnešných časoch ani nehrozí, že by ste v protismere stretli rútiace sa sprievodné vozidlo, ktoré sa snaží stihnúť „tú svoju“ posádku v nasledujúcej časovej kontrole. Dnes už všetko funguje bez problémov, na rally je len jedno servisné parkovisko a mechanikom sa už dávno nechce sťahovať, či nedajbože naháňať za posádkami. Na treťom podujatí Majstrovstiev Slovenskej republiky v rally 2009 sa ale obdobnému sťahovaniu z miesta na miesto naozaj nikto nevyhne.

HELL ENERGY DRINK SALGÓ – GEMER RALLYE je treťou automobilovou súťažou v slovenskom sedemdielnom kalendári rally. Súťaž, ktorá sa uskutoční v dňoch 15. – 17. mája 2009 je spoločným dielom organizátorov D-MOTO Kft. za maďarskú stranu a Auto Klubu Košice za slovenskú stranu.

Súťaž HELL ENERGY DRINK SALGÓ – GEMER RALLYE sa bude odohrávať na území dvoch samostatných štátov a jej centrum bude postupne putovať cez tri mestá. Poďme si teraz spoločne priblížiť túto súťaž a pozrieť sa spolu ako vlastne bude celé, už avizované sťahovanie fungovať.

Úvod súťaže prebehne v piatok, dňa 15.mája 2009 v meste Ózd na plochodrážnom Mestskom štadióne (Városi stadion). Tu súťažiaci absolvujú divácky atraktívny Prológ na miestnom štadióne, inak využívanom na motocyklové preteky plochá dráha. Štartovať budú posádky po dvojiciach, systémom stíhacích jázd, keď každá posádka bude štartovať z inej polovice plochodrážneho štadiónu. Jedna posádka pri štarte zaujme miesto pod hlavnou tribúnou, druhá pred tribúnou na protiľahlej strane štadiónu. Prológ pozostáva z troch kôl a v jeho rámci je pre súťažné posádky vytvorený priestor aj na to, aby sa na mieste spolujazdca nachádzala iná osoba ako normálny spolujazdec, avšak v prípade využitia tejto možnosti treba vykonať určité úkony, ktoré sú zakotvené v zvláštnych ustanoveniach pre túto súťaž. Výsledky Prológu sa nebudú započítavať do celkového času, ale napriek tomu je absolvovanie Prológu pre všetky prihlásené posádky povinné. Absolútne traja najrýchlejší a víťazi jednotlivých tried budú odmenení pohármi v cieli tohto nultého súťažného dňa. Prológ sa bude jazdiť v opačnom poradí, čiže od najvyššieho štartového čísla po najnižšie.

V sobotu je na pláne prvý deň súťaže. Tento sa bude odohrávať na Slovensku s centrom meste Revúca. Tu je plánovaný štart prvého súťažného vozidla o 10,00 hod. prejazdom štartovej rampy v centre mesta Revúca. Pre súťažiacich je na slovenskej strane pripravená trať o celkovej dĺžke takmer 300 kilometrov, vrátane šiestich rýchlostných skúšok o dĺžke 85,6 kilometra. Rýchlostné skúšky sa budú jazdiť na troch úsekoch – Peklo, Jelšava a Ratková. Po prejazde cieľom poslednej rýchlostnej skúšky prvého dňa súťaže na štartujúcich ešte čaká návšteva servisnej zóny umiestnenej v meste Revúca a cieľová rampa prvého súťažného dňa, kde si najrýchlejšie posádky na území Slovenska preberú ceny predsedu banskobystrického samosprávneho kraja. Potom na súťažiacich čaká následný, vyše 100 kilometrový presun do uzavretého parkoviska umiestneného v maďarskom meste Salgótarján.

V nedeľu je druhý súťažný deň a na štartujúce posádky čaká ešte ďalších takmer 300 kilometrov dlhá trať situovaná do okolia maďarského mesta Salgótarján. V tomto celkovom počte kilometrov je započítaných aj šesť rýchlostných skúšok o dĺžke 60,6 kilometra, ktoré sa budú jazdiť na troch rozdielnych úsekoch – Zagyvaróna, Mátrasentimre a Vizslás. Prvú posádku prítomný diváci privítajú na cieľovej rampe v maďarskom meste Salgótarján v nedeľu (17. mája 2009) o 17,38 hod.

Do štartu tretieho podujatia zaradeného do Majstrovstiev Slovenskej republiky v rally 2009 síce ostáva ešte tri a pol týždňa, ale už dnes v zozname prihlásených v rámci súťaže MSR 2009 figuruje sedemnásť prihlásených posádok, ktoré využili možnosť prihlásiť sa v termíne uzávierky s redukovanou výškou prihlasovacieho vkladu.

Ďalšie informácie o pripravovanom podujatí nájdú súťažiaci aj motoristická verejnosť na webstránke organizátora podujatia www.rallye.sk.

Miroslav Majláth
Tlačový tajomník
Majstrovstvá Slovenskej republiky v rally 2009Tento článek je z Rally2.com - Rallysport Příluky: infomace, fotografie a videa z rally
Rally2.com - Rallysport Příluky

URL adresa článku: http://www.rally2.com/article.php?sid=1955