Jaromír Tarabus vyhrál nervydrásající souboj na Bohemii
Datum: Pátek, 22 Červen 2007 @ 09:22:57
Téma: MČR - rally

Zlínský mladík Jaromír Tarabus dosáhl na nedávno skončené Rally Bohemia svého životního výsledku. Společně s Danielem Trunkátem dokázali vybojovat vynikající páté místo v absolutní klasifikaci a po napínavém souboji s Josefem Petákem i stříbrnou příčkou mezi dvoukolkami za pravidelným účastníkem MS Martinem Prokopem.Zlínský mladík Jaromír Tarabus dosáhl na nedávno skončené Rally Bohemia svého životního výsledku. Společně s Danielem Trunkátem dokázali vybojovat vynikající páté místo v absolutní klasifikaci a po napínavém souboji s Josefem Petákem i stříbrnou příčkou mezi dvoukolkami za pravidelným účastníkem MS Martinem Prokopem.

Po smolném vystoupení na soutěži v Českém Krumlově odjížděla moravská posádka do Mladé Boleslavi s cílem poprat se o co nejvyšší příčky na náročných rychlostních zkouškách vedoucích nádhernou krajinou na pomezí Českého ráje. Že nebude stačit na účastníka juniorského světového šampionátu Martina Prokopa se očekávalo, souboj o stříbrnou příčku s Josefem Petákem však byl otevřený.

Po diváckých zkouškách v Sosnové a Mladé Boleslavi se v sobotním dopoledni naplno rozeběhla soutěž na úsecích kolem Liberce. Ráno zapršelo, takže úvodní rychlostní zkoušky se jely na mokru, což bylo pro vozy s jedinou poháněnou nápravou velkým handicapem. I proto začali Tarabus s Trunkátem opatrně s cílem udržet se na uklouzané cestě.

Jedním z rozhodujících kroků k celkovému úspěchu byl risk při výběru pneumatik pro druhou sobotní sekci. Mraky létající po obloze nezaručovaly stálost počasí, přesto se výběr slicků ukázal ve finále jako ten nejvíce správný. Díky tomu se Tarabus dokázal probojovat ze třinácté příčky až na osmou a vyjet si na největšího soupeře velice slušných šestnáct vteřin.

V závěrečných dvou zkouškách první etapy pak zlínský pilot zvýšil svůj náskok i díky Petákově předčasnému startu o dalších pět vteřin, což po úvodní etapě znamenalo velice pěkné sedmé místo absolutně. „Dnešní den se nám opravdu vydařil. Ráno na mokru to hodně klouzalo, postupně to však osychalo a podařilo se nám zvolit správné pneumatiky. Ještě ale není nic rozhodnuté, zítra nás čeká náročný den. Snad nás zítra Pepa Peták nebude moc stahovat a udržíme to,“ řekl v cíli první etapy Jaromír Tarabus.

V neděli čekaly na posádky velice technický sedmikilometrový úsek Chloudov a čtyřicetilikometrový Návarov. Mezi Tarabusem a Petákem se rozpoutal souboj nevídaných rozměrů, který přihlížejícím divákům řádně rozproudil krev v žilách. Na prvním testu byl Peták rychlejší o devět vteřin, na druhém zase Tarabus o dvě. Na jedenáctém ukrojil příbramský pilot dalších pět vteřin, v posledním necelých devět vteřin. A jaký byl konečný verdikt? Jaromír Tarabus byl po 250 ostrých kilometrech rychlejší o pouhou jednu desetinu!

Díky tomuto vyhecovanému souboji se Mirovi podařilo probojovat na pátou příčku absolutně! „Snažili jsme se hodně, dali jsme do toho všechno a podařilo se nám udržet před Petákem. Rozhodla asi jeho včerejší penalizace za předčasný start, ale i to je sport. Nám se všechno dařilo, volby pneumatik byly dobré, auto fungovalo bez nejmenších problémů,“ zhodnotil své vystoupení na mladoboleslavské soutěži Jaromír Tarabus.

Díky výtečnému výsledku z Rally Bohemia se Jaromír Tarabus dokázal probojovat do první desítky absolutní klasifikace českého šampionátu. Dalším startem posádky Jaromír Tarabus – Daniel Trunkát, kteří opět využijí služeb Suzuki Ignis S1600 zlínského týmu Sparrow Racing, bude v půli července Horácká Rally v Třebíči.

PlutoTento článek je z Rally2.com - Rallysport Příluky: infomace, fotografie a videa z rally
Rally2.com - Rallysport Příluky

URL adresa článku: http://www.rally2.com/article.php?sid=1729