Nečekaný návrat posádky ZZ
Datum: Středa, 17 Květen 2006 @ 11:45:43
Téma: Rozhovory

Rally2.comRádi bych vám v následujícím rozhovoru přiblížil jeden nečekaný návrat do kolotoče rally. Po těžké havárii při Barum rally 2003 jsme byli přesvědčeni, že posádka Dan Zpěvák - Pavel Zvonek bude sledovat rally jen zvenčí, ale závodnické srdce zvítězilo a my tak máme možnost setkat s s touto dvojicí v soutěžním voze na trati rychlostních zkoušek.Rádi bych vám v následujícím rozhovoru přiblížil jeden nečekaný návrat do kolotoče rally. Po těžké havárii při Barum rally 2003 jsme byli přesvědčeni, že posádka Dan Zpěvák - Pavel Zvonek bude sledovat rally jen zvenčí, ale závodnické srdce zvítězilo a my tak máme možnost setkat s s touto dvojicí v soutěžním voze na trati rychlostních zkoušek.

Jedete závod po delší pauze a po velké ráně při Barum rally 2003. Jak jste na tom psychicky před tímto závodem?
Dan:
Velice dobře. Těším se moc. Uvidíme co v nás zůstalo.
Pavel: Rána z Barumky sice není zapomenuta, ale už se tím snad netrápíme. Já jsem po Barumce ještě jel několik závodů s Ondrou Blaťákem. Dan se svezl jako spolujezdec. Psychika bude jako vždycky. Co se nezmění bude nervozita před startem RZ. To bude vždy stejné. Už chytám vrňoša, jen na to myslím.

Znáte aspoň trochu mentalitu rychlostních zkoušek v podhůří Jeseníků, byli jste se zde podívat třeba jako diváci?
Dan:
Nikdy jsem tam nebyl. V tomto ohledu budu při soutěži jednoznačně spoléhat na kvalitu spolujezdce.
Pavel: Zdejší tratě trochu znám. Poprvé jsem se s nimi setkal při Valašské rally, kdy se tady jela jedna z náročných etap. Rychlostní zkoušky jsou velice hezké a technické. Pomalé i rychlé. V lese bývá hodně vyházeného bordelu. Svým charakterem jsou bych řekl ojedinělé v našem mistráku. Loni jsem měl radost, že se na tyto tratě opět vrátila rally. Stalo se to při loňském ročníku této rally a já byl u toho. Sice ne jako závodník, ale ani ne jen jako pouhý divák. Dělal jsem posádce Blaťák – Lenoch tzv. "rally dědka." Takto mezi sebou označujeme člověka, který sedí s posádkou při seznamovacích jízdách. Klukům jsem pomáhal s rozpisem a snažil se spolujezdci usnadnit soutěžní premiéru. Bral jsem to jako zpestření svého spolujezdeckého důchodu. Docela se to povedlo a já měl z jejich výkonu na trati velkou radost. Kuriózní je, že jsem nakonec přebíral pohár na slavnostním vyhlášení na rampě. Spolujezdec už byl doma, tak jsem odběhl z místní zahrádky a převzal to za něj.

Jaký máte názor na tzv. pohárové závodění, myslím tím českomoravský pohár, volný pohár atd.
Dan:
Na tyto poháry nemám žádný vyhraněný názor. Na Šternberk se jedeme jen svézt a ošahat si auto. Pro spoustu jezdců je to ale určitě výborná možnost jak si levněji zazávodit.
Pavel: Ve volných pohárech se moc neorientuji, ale třeba závody typu Stopy mám velice rád. Českomoravský pohár se loni ukázal ve velice dobrém světle. Na několika závodech jsem se byl i podívat. Letos přešlo pořádání z AAS k RSP což vyvolalo hodně emocí, jak vše dopadne si netroufám odhadnout.

Jakou zvolíte taktiku pro tento závod?
Dan:
O taktice rozhodne až páteční testování. Uvidíme jak se sžijeme s vozem. Nikdo od nás však nemůže čekat velký výsledek.
Pavel: Je jasné, že ze začátku to asi žádný velký sport nebude. Dan se bude potřebovat trochu zahřát. Snad to nebude dlouho trvat. Druhé kolo už by mělo být lepší. Hlavně nesmíme dělat chyby. Jet přesně podle rozpisu, dát pozor na krizová místa, bordel a snažit se někde hloupě nepřetočit.

Existuje v seznamu přihlášených posádka se kterou se chcete měřit?
Dan:
Budeme si dávat pozor na Vlčka s Hondou a uvidíme kolik nám odjede Švidrnoch
Pavel: Já jsem se na ten seznam zatím ani pořádně nedíval. Jak jsem, ale teď mrkl do startovky, tak moc aut naší třídy před námi nestartuje, takže si asi napíšu startovní číslo Romana Švidrnocha a budeme sledovat kolik nám dává. Čekám, že dostaneme od kluků nějaké zprávy z trati a ti nám už řeknou s kým se měřit.

Máte před závodem nějaký rituál, třeba že si obouváte první pravou a pak levou ponožku, nebo že políbíte svůj talisman atd..
Dan:
Jo políbím spolujezdce.
Pavel: Tak to určitě ne. Možná tak nějakého kotelníka na hotelu. Večer před závodem si dáme nějaké pivo na spaní. Rituálem by snad mohla být několikanásobná ranní návštěva WC.

Skoro na každé rally jste lehce sklouzli mimo trať. Budete v tomto trendu pokračovat?
Dan:
Rád se této libůstky vyvaruji. I když je mi jasné, že diváci na tyto chvilka čekají a baví je. Snad jim v tomto směru moc radosti neuděláme.
Pavel: To je pravda. Už při naší první rally nás tlačili z příkopy diváci. Bohužel občasné sklouznutí z trati k naší jízdě patří. Snad se toho, ale vyvarujeme. Vždycky nás to stálo hodně sekund a pak jsme museli hodně dohánět.

Minulý rok zde startoval náš kamarád Ondra Blaťák s Peugeotem. Budete s ním konzultovat nastavení vozu, popřípadě dá vám nějaké cenné rady ohledně tratí?
Dan:
S tratí si rád nechám od velkého Ondry poradit.
Pavel: Ondra letos taky zvažoval start, ale zatím to vypadá tak, že se role obrátí a on bude letos dělat rally dědka nám. S rozpisem asi rady potřebovat nebudeme, ale každou připomínku od Ondry rádi vezmeme na vědomí. Ondra je kluk, který bydlí v Přerově, takže to neměl se začátky v rally vůbec jednoduché, ale věřím, že jednou dokáže, že patří mezi naše největší odborníky. Proto ho obdivuji, zvláště tehdy, když si představím kolik úsilí tomuto sportu věnoval. To, že s tím ještě nesekl, zvláště, když ví, jaké "starosti" řeší ostatní jezdci, je neuvěřitelné. Volbu pneumatik s ním a Danem Vladykou budeme taky jistě konzultovat, zvlášť jestli bude škaredé počasí. Těchto rad jsme připraveni na rozdíl třeba od Miry Tarabuse, který nás moc neposlouchá, využít. Jinak nastavení auta provede Sparrow tým, které je v tomto směru již velmi zkušený.

Jestli váš návrat na soutěžní tratě dopadne dobře, uvidí vás fanoušci letos ještě někde?
Dan:
Tak to je více než jasné.
Pavel: Start na ECCE plánujeme jako takový zahřívací. Měli bychom se ještě objevit na nějakém sprintu, doufám, že na tom domácím. Sám budu zvědavý jak si povedeme.


A na závěr volná otázka, pozdrav či poděkování
Dan:
Děkuji Zdeňkovi Vladykovi za kvalitní a inteligentní otázky v tomto rozhovoru. Taky děkuji spolujezdci, že ve mně opět získal důvěru a nesmím zapomenout na naše věrné fanoušky.
Pavel: No já bych chtěl poděkovat hlavně bratrům Vladykovým a Ondrovi Blaťákovi. To jsou naši největší fanoušci a mám pocit, že velký podíl na našem návratu mají právě oni. Dan jim chtěl udělat radost a i proto startujeme. Sice jsem se po Barumce 2003 zařekl, že do Hondy už nesednu, ale jejich nadšení pro věc opravdu nešlo odolat.

Foto: Jiří ČechTento článek je z Rally2.com - Rallysport Příluky: infomace, fotografie a videa z rally
Rally2.com - Rallysport Příluky

URL adresa článku: http://www.rally2.com/article.php?sid=1488