Rally2.com rally video videa sprint crash foto fotografie

  
Info
ISSN: 1213-9173
Vydává:
Rallysport Příluky
Šéfredaktor:
Ing. Pavel Zvonek
Vedoucí týmu:
Štěpán Forman
Doporučujeme
Nyní naše stránky prohlížejí 2 host(é) a 0 uživatel(é).


Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde.  
Barum rally
nejen 2008
eShop.Rally2.com
internetový obchod 
Týmové Informace

Rally Šumava - týmový komentář RSP + video J. Tarabus
Posláno Neděle, 23 Březen 2003 @ 23:02:35  Vytisknout  Poslat článek známým
Autor článku: Pavel Zvonek


Začínalo se na tradičním Čínovském okruhu. Ten zrovna naše posádky nemilují, ale všichni ho až na Dana Zpěváka zajeli bez problémů. "Špatně jsme najeli na retardér. Nakopla nás pneumatika a chvilku jsme jeli po dvou kolech," hlásil jeho spolujezdec. Na okruhu ve třídě N2 zvítězil Trojan, což se určitě nečekalo a započal tak svůj vynikající výkon na celé soutěži. První klasickou RZ byl úsek Chlístov – Boříkovy. Tady už nasadil Mira Tarabus a dostal se do čela třídy. První pozici do konce závodu už nikomu nepřepustil. Tuto RZ jsme sledovali live a Mira si pro nás před vracákem v Mlázovech připravil krásnou ukázku svého umění, kterou můžete vidět na našem videu. Na třetí RZ ve sjezdu do jedné z vesnic chytá na bordelu Honda Zpěváka s Kozlem nepříjemný bok. Nechybělo mnoho a auto skončilo na betonových protitankových jehlanech. Při druhém průjezdu druhou RZ, už za tmy, měla dvojice Tarabus – Norek ve známém vracáku v Mlázovech menší problém, který nám popíše jezdec: "Před vracákem jsme byli delší na brzdy. Auto jsem do smyku dostal, ale už jsem ho nestíhal otočit do správného směru. Zůstali jsme stát směrem k zídce. Už bych to asi nevytočil a tak jsem radši trochu couvnul. Ztratili jsme tak 5 sekund." Soutěž v relativním klidu pokračovala až do konce páteční etapy, když se Kneifel s Blažkem i Zpěvák s Kozlem několikrát potýkali s dojetím posádek startujících před nimi. Potvrdila se tak mnohá kritická slova o naprosto nevhodně sestavené startovní listině. Nejdůležitější však bylo, že v soutěži pokračovaly všechny tři dvojice našich kámošů. Pořadí třídy N2 po prvním dnu: 1. Tarabus 43:11,7 2. Běhálek 43:56,4 3. Trojan 43:57,4 ….6. Zpěvák 46:37,8. Když jsme večer hovořili s Milanem Kneifelem, netajil svou spokojenost se zasněženými RZ druhého dne. "To jsem si vždycky přál, na Šumavě, na sněhu a s kitem, už se těším." "Jenom aby to nezrušili," krotil jeho optimismus Zdeňa Vladyka.

Druhý den se začínalo na zasněžené komunikaci, která z velké části využívala 2. RZ z pátku. Komunikace postupně osychala, čehož naše posádka dokázala využít skvělým 16. časem absolutně. Jednou z posádek, která měla problémy na retardéru za přeskokem vracáku v Mlázovech byli i Zpěvák z Kozlem. Spolujezdec:"Při nájezdu do retardéru Dan poznal, že to už nedobrzdí. Vyslal to na ručku a bokem jsme zbořili desky retardéru. Následující RZ byla zrušena. Chuť si Mira zpravil na 9. RZ. Vložka, která byla zejména v lese nad Čkyní pokryta ledem a sněhem, naší posádce plně vyhovovala. Důkazem tohoto faktu je 14. místo absolutně a vítězství v F2 před Vančíkem! Na těžkém povrchu má problém i Dan. Na "Landově místě" za barákem se Honda roztančila. Jezdec zašlápl brzdy a Honda zastavila na hraně cesty. Naštěstí tam nebyla příkopa, takže kluci rychle vycouvali a jeli do cíle RZ. Dál se pokračuje až 12. RZ a opět dvojice z Rallysportu Příluky zajíždí 14. místo absolutně, to že se jí to opakovaně daří s Hondou ve třídě N2, zaslouží velké uznání. V tuto chvíli jezdec konstatuje: "Máme celkem náskok, takže se snažíme jet pro diváky a pro radost." Největší krizovka přichází podle Petra Kozla právě na této RZ: "Po levém vracáku na hlavní cestu následovala rovina asi 400 m a pak další vracák u kapličky. Dan zatáčku probrzdil a tak říkám, pošli to do únikovky. Bohužel se to urvalo a zadek spadl do příkopy. Naštěstí předek zůstal na cestě, takže jsme po chvilce vyjeli. Stalo se to ve velké rychlosti." Na posledních dvou RZ nemá cenu zbytečně riskovat. Zatímco většina posádek dojíždí v relativním klidu do cíle, Milan Kneifel s Jardou Blažkem zažili v samotném závěru ještě kuriózní situaci, jak nám popíše spolujezdec:"Na 13. RZ nám dáli špatné časy, kde jsme podle prvních výsledků dostali 50 sekund od Hrubého. Tím pádem jsme si mysleli, že je pouze 10 sekund za náma, takže jsme na posledních dvou RZ zrychlili. Na poslední rychlostce jsme ještě zažili menší problém. Část této RZ jsme měli špatně natrénovanou, takže při závodě jsme za horizontem odbočili doprava a najednou se před náma objevilo mlíko. Nebyla to pro mě příjemná situace. Museli jsme zastavit a pořadatelé nám ukázali, že máme jet doleva. Dál Milan pokračoval na oči až do místa, kde jsme se napojili na námi trénovanou trasu. Našel jsem se v rozpisu a pokračovali jsme do cíle. Tam se na mě Milan hodně škaredě díval. Až v cíli soutěže jsme pak zjistili, že s tím Hrubý na 14. RZ praštil.OHLASY:
Jaroslav Blažek:
Jaké jste používali pneumatiky?

Měli jsme super gumy OR 32. Výborně fungovaly na sněhu, ale tam nás pořadatelé bohužel nepustili. Jejich funkce byla horší na 13. RZ, která byla hodně suchá. Nejlepší to bylo na prvních ranních a zasněžených RZ. Na poslední dvě vložky jsme obuli mokré.

Jaký je tvůj názor na zrušení některých RZ?
Rozhodně se tyto vložky neměly rušit. Místa se sněhem a ledem se měla pohodit škvárou a mělo se jet. Je přece normální, že je na Šumavě v březnu sníh. Jinak byla organizace z našeho pohledu, dokud se nerušily RZ, vcelku dobrá.

Tvé celkové hodnocení:
Svezení to bylo opět výborné. Celou soutěž jsme zvládli bez větších potíží. Auto fungovalo na výbornou a my taky. Snad se sponzoři postaví k výsledku kladně a my se potkáme na tratích Valašské rally.

Jaromír Tarabus:
Jaké jste používali pneumatiky?

V pátek jsme jeli měkké slicky. Celou sobotu jsme pak jeli na zimních sériových pneu. Na ledě moc nefungovaly, ale oproti slickám byly 100% lepší. Dobře funkční byly také na bordele v lese. Jako jedni z mála jsme zimní nechali i na poslední dvě RZ. Myslím si, že jsme neprohloupili.

Jaký je tvůj názor na zrušení některých RZ?
Tak toto já ze svého pohledu nedokážu posoudit. Těžko říct, jak byly sjízdné úseky, které jsem neviděl. Jinak organizace se nám za začátku líbila, jen při rušení RZ a objíždění trasy nastaly velké zmatky.

Tvé celkové hodnocení:
Rally Šumava se mi velice líbila. Byla to asi nejnáročnější soutěž, jakou jsem kdy jel zejména díky počasí a volbě pneumatik.

Petr Kozel:
Jaké jste používali pneumatiky?

V pátek jsme na předku měli obuty 90-ky. Na zadky byly taky 90-ky, ale prořezané. Po defektu jsme je vyměnili za intermédia. Fungovalo to dobře. V sobotu jsme jeli sériové zimy a myslím si, že se to vyplatilo. Na cestě bylo tolik bordelu, že by slick stejně nefungoval.

Jaký je tvůj názor na zrušení některých RZ?
Zrušení některých úseků bylo rozumné. Nebylo by to o závodění, ale o udržení na cestě, tady vůbec nefungovaly ani zimní gumy. Je to těžké, i kdyby to pořadatelé posypali, tak se to stejně vyhází. Na druhou stranu je to v podstatě zimní soutěž. Myslím si, že způsob jakým to pořadatelé podchytili, byl ještě v pohodě. Rozhodně mi nepřísluší pořadatele kritizovat a ani bych jim nedával za vše vinu. Myslím si, že by to divácky nebylo stejně moc zajímavé. Jelo by se úplně krokem.

Tvé celkové hodnocení:
Šumavu jsem jel potřetí, ale tato byla nejnáročnější díky povrchu – blátu a kluzku. Pořadatele hodnotit nebudu, myslím si, že udělali v mezích možností vše co mohli. Pro Dana to byla hodně těžká premiéra ve velkých soutěžích, dost drsný začátek. První den jsme ztratili několik desítek vteřin díky dojíždění pomalejších aut. Druhý den jsme už jenom vyčkávali, co se bude dít. Nikdo nebyl blízko před námi, ani za námi. Myslím si, že pro každého, kdo dojel do cíle, to je velký úspěch. Soutěž byla velmi náročná. Snažili jsme se jet pro diváky. Kdybych měl srovnat Hondu s áčkovou Felicií, tak odjezd mají obě auta skoro stejný, jen Honda má větší maximálku. Za sucha jí může podvozek velice dobře fungovat. Velký rozdíl je v brzdách. U Felicie je daleko lepší poměr váha vozu/kvalita brzd. Honda se utrhne a letí, Felda stojí na místě. U Hondy je velká výhoda, že se nemusím trápit tím, co se na autě pokazí. U Feldy se trápím i na přejezdu.


Video z RZ2 před vracákem v Mlázovech


Související odkazy k posádce:
Více informací o posádce
Rallye San Remo pohledem Jaromíra Tarabuse
Z T&T pro rok 2011 TNT aneb sezona plná návratů
T&T pátí na Bohemii i v konečném pořadí MMČR
T&T: Dramatický souboj o vítězství zakončený stříbrem
T&T: Co všechno dokáže zmařit součástka za euro dvacet
Tarabus - Norek na Kopné: Premiérové absolutní vítězství!
Na Vysočině s Tarabusem
T&T v Krumlově: Bronz v plné konkurenci!


Související odkazy:

Video sestřihy nejen havárií
Nástrahy rally
Ostatní podniky


 
Top 5 článků za 14 dní
Reklama
"Rally Šumava - týmový komentář RSP + video J. Tarabus" | Přihlásit/vytvořit účet | 3 komentář(ů)
Body

Za obsah komentářů je zodpovědný uživatel, ne provozovatel těchto stránek

Re: Rally Šumava - týmový komentář RSP + video J. Tarabus (Body: 1)
podle AlesGute kdy Středa, 26 Březen 2003 @ 12:43:30
(Informace o uživateli)

Viděl jsem Míru Tarabuse na RZ7 ve Sluhově v tom ostrém pravém odbočení na konci vesnice, jak se podél zídky objíždí taková minikaplička - a stálo to za to! Ze všech zde jedoucích zde na mě udělal největší dojem právě on - už před zatáčkou postavil Hondu přes ručku na štorc, že se jen tak tak vešla mezi kapličku a zídku a potom ze zatáčky vystřelil stylem, za který by se nemuselo stydět žádné WRC! Paráda!
Potom jsem se ani nedivil, když zajížděl časy kolem 15ky absolutně. A na RZ13 na za horizontem na Benedou měl Míra taky krásný průjezd.
Jenom je trochu škoda, že letos jsou na rozdíl od loňska skoro všechny Hondy trapně bílé - hůře se identifikují.


[ Odpovědět ]

Re: Rally Šumava - týmový komentář RSP + video J. Tarabus (Body: 1)
podle Paja kdy Středa, 26 Březen 2003 @ 21:40:04
(Informace o uživateli)

S tím barevným rozlišením máš pravdu. Já kolikrát ani nevím do které vlastně nastupuju. :-)


[ Odpovědět ]

  


Webhosting poskytuje: PC servis Zlín - Ing. David Zvonek
webmaster: Ing. David Zvonek, spolupráce Lukáš Vičánek
na obsahu stránek se podílí: Ing. Pavel Zvonek, Zdeněk Vladyka, Ing. David Zvonek, Štěpán Forman a další


© Copyright RS-Příluky. Stránka potřebuje 1.67262 vteřiny k natažení.