Rally2.com rally video videa sprint crash foto fotografie

  
Info
ISSN: 1213-9173
Vydává:
Rallysport Příluky
Šéfredaktor:
Ing. Pavel Zvonek
Vedoucí týmu:
Štěpán Forman
Doporučujeme
Nyní naše stránky prohlížejí 2 host(é) a 0 uživatel(é).


Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde.  
Barum rally
nejen 2008
eShop.Rally2.com
internetový obchod 
Týmové Informace

Shrnutí působení posádek RSP v sezóně 2002 + plány 2003
Posláno Úterý, 11 Březen 2003 @ 23:56:49  Vytisknout  Poslat článek známým
Autor článku: Pavel Zvonek


Šumava byla nejen prvním velkým závodem sezóny, ale i první dvoudenní soutěží mimo Zlínsko, ve které startovala posádka Tarabus - Norek. S napětím jsme očekávali, jak se kluci s touto skutečností vyrovnají. Povedlo se jim to velice dobře, neboť od samého začátku se začali v dramatickém souboji přetahovat o sekundy s Bičákem a Štemberou. Tempo bylo pekelné a dva naši největší soupeři ho neustáli. Jejich snažení skončilo haváriemi. Na třetí místo se tak posunul Kneifel s Blažkem. Vítězstvím v poslední rychlostní zkoušce a několika dobrými časy naznačil své možnosti Jelínek.

Druhou soutěží MMČR v rally byla Valašská rally. Ve skoro domácím prostředí chtěly naše posádky potvrdit dobrý výkon ze Šumavy, ale od samého začátku to nebylo ono. Neustále se laborovalo s nastavením podvozku, ale změna k lepšímu nepřicházela. Na vině byl prasklý silentblok a špatný tlak v tlumičích. Bohužel, to se zjistilo až po soutěži. Ještě hůře dopadl Milan Kneifel, kterého zradila poloosa Hondy Civic. "Na špičku třídy jsme tentokrát neměli, ale díky smůle některých posádek jsme se dostali na konečné pěkné druhé místo," konstatoval náš jezdec Mira Tarabus.

Na Rally Vysočina, která se jela v okolí Okříšek, přišla premiéra posádky Zpěvák - Zvonek. Dalo se o nich říct, že to jsou úplní nováčci, neboť jezdec předtím dokázal ujet při své premiéře na loňské Kopné pouze kilometr 1. RZ a spolujezdec měl za sebou jen starty v amatérských soutěžích. Přestože většina fanoušků očekávala havárii, dokázala nově složená dvojice Hondu Civic, pronajatou od Sparrow racing teamu, dovést do cíle na vynikajícím třetím místě třídy N2, byť si na nějakou dobu ustlala v příkopě, odkud ji vytahovali přítomní diváci a pořadatelé.

Rally Český Krumlov patří mezi naše nejkrásnější soutěže s neopakovatelnou májovou atmosférou. Také letos byla soutěž nádherná, byť poznamenaná kolizí soutěžního vozu s diváky. Soutěž je známá tím, že jako jediná v MMČR odměňuje nejúspěšnější posádky věnci a to byl důvod navíc, aby si Mira Tarabus zpravil chuť po neúspěšné Valašské rally. Nově se zde kvůli zaneprázdnění stálého spolujezdce objevil na horkém sedadle Mira Staněk. Kluci začali pěkně zostra a vyhráli 1. RZ, přestože zde Hondu přetočili a ztratili kolem 10 sekund (byla to jediná vážnější chyba v průběhu celé sezóny). Skvělému výkonu vystavila stop porucha poloosy. "Před cílem Malont se nám přidřel vnitřní kloub na poloose a vytáhl se z převodovky. Odevzdali jsme kartu a soutěž pro nás skončila, " konstatoval tehdy jezdec. Jediné želízko v ohni jsme teď měli v Milanu Kneifelovi, který má krumlovskou soutěž moc rád. Toho však ke konci soutěže začal trápit motor jeho Hondy Civic a byl rád, že soutěž dokončil. Třetí místo bylo pro Kneifela s Blažkem zklamáním.

Brněnský sprint se jel na třech úsecích, kterým dominovala nejdelší Tišnovská RZ. Právě tady se mělo rozhodovat, protože na Výstavišti se dalo víc zkazit než získat a RZ v blízkosti Brna byla na nějaké zvraty moc krátká. Ve velice slušné konkurenci se dvojice Zpěvák - Zvonek rozhodně neztratila. Ke druhému místu jí pomohla porucha Barvíka, ale se Štemberou sváděla docela vyrovnaný souboj, který si vyžádal chyby na obou stranách. Štembera bouchl na 1. RZ do zdi a naše posádka dvakrát nedobrzdila a na posledním průjezdu dokonce rozorávala pole. Přesto panovala po soutěži velice dobrá nálada a spokojenost s výsledkem.

Bohemia rally měla letos nádherné RZ, které otvíral prolog na okruhu v Sosnové. Naše posádka Jaromír Tarabus - Igor Norek nezačala soutěž nejlépe . Na okruhu v Sosnové opět vypadla poloosa. Posádka byla z okruhu odtažena a velkým štěstím bylo, že se poloosu podařilo spolujezdci nasadit a auto dovést do uzavřeného parkoviště a ranního servisu, kde se mechanikům podařilo v časovém limitu poloosu vyměnit. Systém soutěže umožňoval v rally pokračovat, byť s velkou ztrátou. V sobotním ránu začala obrovská stíhací jízda a naše posádka se postupně drala nahoru. Devátou RZ poznamenává havárie Kneifela s Blažkem. Naštěstí bez zranění přestáli náraz do stromu a kotrmelec. Takto situaci popsal spolujezdec: "Milan to chytal a já jsem si říkal, že už to má, ale najednou bác. Auto se kulilo přes moji stranu, protože jsem bočním oknem, které se rozbilo, viděl cestu. V příkopě jsme skončili na kolech v protisměru. Kůra stromu, který byl hned za zadkem vozu se dostala i do výfuku. Pak se vylil servový olej na motor a auto začalo kouřit." Soutěž tak pokračovala dál bez této dvojice. Mira Tarabus se mezitím pevně usadil na druhém místě, na kterém soutěž i dokončil, což byl vzhledem ke všem problémům a velkému psychickému vypětí malý zázrak.

Agropa Pačejov se každoročně vyznačuje rychlou tratí. Letos se bohužel nesla také ve znamení sportovní tragedie, která ovlivnila průběh soutěže. Pro posádku Krajča - Pospíšil se zde odehrála premiéra mezi historiky, zakončená vítězstvím ve třídě: "Na 1. RZ jsme zajeli druhý čas za Hejhalem. Druhou RZ kvůli havárii Eliáše zrušili a nám určili náhradní přejezd. Dojeli jsme na trojku a tady jsme se dozvěděli o havárii Subaru. Překvapilo mě, že pouští další jezdce. Startoval Jirátko, který se taky naboural. U něho zastavil Hejhal a ztratil asi 15 sekund. U radiobodu taky zastavil a měl další ztrátu. Pak RZ zrušili a nám dali náhradní čas. Hejhalovi nechali původní. Další pokračování soutěže bylo odvoláno a tato náhoda nám pomohla k vítězství. Na Pačejově jsme si moc nezazávodili," popisoval spolujezdec.


Kopná je pro nás taková malá Barumka. Tradičně kvalitní trať a silná konkurence. Z okolí zde startuje všechno co má licenci a peníze. Pro dvojici Zpěvák - Zvonek měla být vyvrcholením premiérového nakouknutí mezi soutěžáky. A možná to mohlo být i zakončení vítězné, nebýt poruchy, která se na vozidle projevovala už od předposlední RZ a na poslední RZ snížila výkon vozu na minimum. Výsledkem bylo třetí místo a pocit, že se při plném nasazení a troše štěstí dá konkurovat i kvalitní špičce třídy N2. Poprvé v sezóně se na start postavila dvojice bratrů Vladykových. Jejich premiéra s vozem Suzuki Svift přinesla skvělé druhé místo a donutila vítězného Fadrného k plnému nasazení.

Vyškovská rally byla letos ve stínu Barum rally, přesto se na jejím startu sešla pěkná konkurence. Nás v okolí Vyškova zastupovali historici Krajča - Pospíšil. Bohužel želechovickou posádku pronásledovala smůla. Výsledek tak neodpovídal ambicím, neboť u vozidla došlo k závadě. Na vině byl rozdělovač, přesto posádka soutěž dokončila, i když na poslední RZ Podivické přišel ještě defekt. Přesto si kluci podle svých slov pěkně zazávodili.

Barum rally je pro každého kluka ve Zlíně dětským snem. Bohužel právě tady se našim posádkám zrovna nedaří. Pravého soutěžáka si na tento vrchol sezóny vypůjčil Kneifel s Blažkem. Jednalo se o vůz Škoda Felícia Kit car ve třídě A5 a to bylo po havárii na Bohemce velké překvapení. Mira s Igorem zůstali ve své červené Hondě Civic, přestože nebyli po Krumlově a Bohemii zrovna spokojeni s její spolehlivostí. I když se jednalo o dlouhou soutěž, ve třídě N2 se nemohlo taktizovat. Na prvním místě tříd N2 a A5 se usadily naše dvojice. Pak však přišla osudná 9. RZ Pindula a v jejím cíli porucha převodovky (stálý převod), která ukončila skvělý výkon Miry s Igorem. Auto se podařilo ještě dovézt do servisu, ale oprava už nebyla možná. Zklamání bylo obrovské, zvlášť po špičkových časech na trati. Tato třetí porucha v řadě naší posádce Jaromír Tarabus Igor Norek definitivně vystavila stop do dalších bojů o titul. Ještě, že jsme mohli fandit Milanovi s Jardou. Ti dovezli kita přes technické problémy do cíle na 1. místě ve třídě A5. Milanovi se tak vítězstvím splnil velký sen.

Po nevydařené Barumce si jel náš tým do Příbrami zpravit náladu. Bylo jasné, že už nemůžeme pomýšlet na titul, ale přesto se posádka Jaromír Tarabus - Igor Norek do svých soupeřů pořádně zakousla. Na 6. RZ došlo k havárii dvojice Jelínek - Vajík. Udála se ve velké rychlosti a jejich Honda Civic byla při ní velice pošramocená. Tímto Jelínek vypadl ze hry o prvenství. Vše se točilo kolem souboje Jaromír Tarabus vs. Jan Štěpán. Náš jezdec nakonec nedokázal na posledních rychlých RZ udržet náskok a do cíle soutěže dojel na druhém místě. Souboj hodnotil takto: " Chtěli jsme se poprat o první místo. Měli jsme v úmyslu zatáhnout na první ranní rychlostce, která nám svým charakterem vyhovovala. Bohužel byla zrušena. Na dvojce jsme jeli slušně, ale Štěpán nám dal nějakou sekundu. Malý náskok jsem chtěl před posledníma dvěma RZ udržet, ale na trojce jsme hodně dostali a bylo dobojováno. Rozhodující sekundy jsme dostali na posledních dvou rychlých RZ soutěže."

Posledním sprintérským závodem byla Sosnová. Tady se v našich barvách, při premiéře ve třídě N2 objevili bratři Vladykové. Startovali se starším typem Hondy Civic, u které na místních komunikacích, plných vytahaného bahna, značně chyběla špéra. Daniel Vladyka: "Jeli jsme hodně opatrně. Moc jsem si nerozuměl s neklidným chováním auta v úzkých hrbatých pasážích. Naopak na čistém, nehrbatém asfaltu s podvozkem nebyl problém. Na 2. RZ byl ve většině zatáček vytahaný bordel, na kterém Honda špatně zatáčela. Nebyl jsem moc spokojen s brzdami, auto na brždění plavalo, nebrzdilo rovně. Při vysokých otáčkách, po rychlém sešlápnutí brzdy byl pedál tvrdý s velice malou účinností. Naopak v nízkých otáčkách brzdil normálně. Díky tomu jsme měli problém například před retardérem. Na vytočenou čtverku to zatáčku předtím téměř nebrzdilo, takže jsem radši brzdil dřív a zastavili jsme 100 metrů před retardérem a znovu se rozjížděli. Hodně jsme ztráceli na výjezdech z ostřejších zatáček. Téměř ve všech byl vnitřek vyjetý do hlíny, tam hodně chyběla špéra. Ale jak už jsem říkal, jeli jsme hodně opatrně, takže bych to nechtěl svádět na auto. Dalo se jet rychleji, ale na špičku by to stejně nestačilo. Byl jsem zděšen časy Jana Štěpána." Celou třídu N2 tady velkým výkonem převálcoval právě Jan Štěpán. Našim klukům patřilo v cíli sedmé místo.

Poslední závod mistrovství ČR ve velkých soutěžích hostila Horácká rally s centrem v Třebíči. K jistotě druhého místa chyběly dvojici Jaromír Tarabus – Igor Norek dva body, ale naše posádka nehodlala taktizovat. Na startu chyběl jistý mistr třídy N2 Jelínek a také Barvík. Podle papírových předpokladů se rally odehrávala v režii favoritů Tarabuse, Štepána a Štembery. Po prvním dnu měl navrch náš jezdec, a když přišly problémy Štěpána se spojkou, bylo vše rozhodnuto. Štěpán navíc hodně sportovně došel naši dvojici upozornit na své potíže. Kluci tak mohli jet v naprostém klidu, ale rozhodně příliš nezvolnili, jak popisoval i náš jezdec: > "Hodlal jsem udržet náskok, a tak jsme se snažili jet a příliš nezvolňovat, i když po Štěpánových problémech jsem trochu ubral." Celou soutěž ovládlo klasické podzimní počasí. Druhý den navíc hodně pršelo a tak soutěžáci měli pravé peklo. To už nezažil Jarda Blažek, který svou premiéru bohužel okořenil havárkou už na prvním kilometru první RZ. Situaci popsal takto: "Když jsme najížděli do pravé, kluzké zatáčky pod bordelem, tak se bohužel kola obalila blátem a do levé zatáčky na mostě to už nechtělo zatočit. Auto drblo předním kolem do mostku, vypadla poloosa a nedalo se jet dál." Vítězství v Třebíči znamenalo pro dvojici Jaromír Tarabus – Igor Norek konečné druhé místo. Možná je to po dvou mistrovských letech zklamání, ale vzhledem k tomu, že se Mira objevil na všech soutěžích (kromě Barum rally a částečně Valašské rally) poprvé, dokázal auto řídit po celou sezónu velmi rychle a bez havárií. Nebýt technických problémů, mohl být souboj o titul mnohem zajímavější.

Už dnes víme, že ani letošní ročník MMČR v rally se neobejde bez účasti posádek s podporou našich stránek. Dokonce dojde k posílení naší skupiny vicemistry ve třídě A5, posádkou Pavel Okrajek – Petr Kozel. Jaké jsou plány RSP v roce 2003 se dozvíte v následujícím rozhovoru s vedoucím týmu Štěpánem Formanem.


Co jste připravili v letošním roce?
Letošní rok jsme zahájili zakoupením mezinárodní licence soutěžícího, takže všechny posádky jedoucí s podporou RallySportu Příluky mají možnost již startovat s naší týmovou licencí soutěžícího. S novou týmovou licencí poprvé odstartuje naše týmová jednička Jaromír Tarabus – Igor Norek již na Rallye Šumava.

Jaké jsou plány na letošní sezónu?
Naše posádka Jaromír Tarabus – Igor Norek pro kterou zabezpečujeme kompletní managament se v letošním roce opět zúčastní celého „velkého mistrovství“. I přes velkou konkurenci, která ve třídě N2 v letošním roce jistě bude, se pokusíme bojovat o první místo v celkovém pořadí ve třídě N2.

Jaké jsou parametry soutěžního vozu pro letošní rok?
Pro letošní sezónu si opět pro posádku Jaromír Tarabus – Igor Norek pronajímáme vůz Honda Civic 1.6Vti. Tentokrát však od Sparrow racing teamu, pana Oldřicha Hrabce. Tento tým bude zajišťovat i veškerou přípravu vozu před soutěží, dopravu vozu na soutěž a servisní zajištění v průběhu soutěže. Co se týká podrobných technických parametrů vozu, ty již brzy zveřejníme v nově připravované rubrice.

Kdo jsou v letošní sezóně vaši partneři?
Našimi hlavními partnery a sponzory v letošním roce budou firmy: Cora Bohemia, s.r.o. zabývající se prodejem duší pro osobní a nákladní auta, motocykly a zemědělskou techniku. Nikot s.r.o. zabývající se výkupem dřeva na výrobu dřevotřísky. Pento s.r.o. zabývající se prodejem a opravou autoagregátů, opravami vstřikování a obchodní a servisní činností. Z dalších bych ještě uvedl: Auto Sivík, Geozet – ing. Luděk Zlámal, Zlínská Zeměměřická – ing. Svatoslav Havlíček.
Věříme že v průběhu sezóny se podaří navázat spolupráci ještě s dalšími firmami a tím se nám zdaří zabezpečit bezproblémový chod týmu po celý rok.Budou ještě nějaké posádky startovat s podporou RSP?
Zatím je ještě dost věcí v jednání, ale již teď vám můžu oznámit že pod hlavičkou RallySportu Příluky určitě uvidíte ve startovních listinách posádky: Dan Vladyka – Zdeněk Vladyka, Petr Krajča – Jan pospíšil, Pavel Okrajek – Petr Kozel. Dále se setkáte s posádkami, kteří si pronajmou závodní vůz Škoda Felicia ve třídě N1 od Dana Vladyky.
Zatím neúspěšné jednání probíhá s Danem Zpěvákem, který startuje pod hlavičkou Pospa Rally Team.

Související odkazy k posádce:
Více informací o posádce
Rallye San Remo pohledem Jaromíra Tarabuse
Z T&T pro rok 2011 TNT aneb sezona plná návratů
T&T pátí na Bohemii i v konečném pořadí MMČR
T&T: Dramatický souboj o vítězství zakončený stříbrem
T&T: Co všechno dokáže zmařit součástka za euro dvacet
Tarabus - Norek na Kopné: Premiérové absolutní vítězství!
Na Vysočině s Tarabusem
T&T v Krumlově: Bronz v plné konkurenci!


Související odkazy:

Video sestřihy nejen havárií
Nástrahy rally
Ostatní podniky


 
Top 5 článků za 14 dní
Reklama
"Shrnutí působení posádek RSP v sezóně 2002 + plány 2003" | Přihlásit/vytvořit účet | 2 komentář(ů)
Body

Za obsah komentářů je zodpovědný uživatel, ne provozovatel těchto stránek

Re: Shrnutí působení posádek RSP v sezóně 2002 + plány 2003 (Body: 1)
podle ĚLEŇ kdy Středa, 12 Březen 2003 @ 08:20:20
(Informace o uživateli)

PĚKNĚ NAPSANÉ OHLÉDNUTÍ ZA MINULOU SEZONOU, PAN ŠÉF REDAKTOR SE VYTÁHL.


[ Odpovědět ]

Re: Shrnutí působení posádek RSP v sezóně 2002 + plány 2003 (Body: 1)
podle Davos kdy Čtvrtek, 13 Březen 2003 @ 09:32:53
(Informace o uživateli)

Tak bych rekl ze dne 12.3.2003 probehla na techto strankach cenzura. :-)


[ Odpovědět ]

  Webhosting poskytuje: PC servis Zlín - Ing. David Zvonek
webmaster: Ing. David Zvonek, spolupráce Lukáš Vičánek
na obsahu stránek se podílí: Ing. Pavel Zvonek, Zdeněk Vladyka, Ing. David Zvonek, Štěpán Forman a další


© Copyright RS-Příluky. Stránka potřebuje 1.888594 vteřiny k natažení.