Rally2.com rally video videa sprint crash foto fotografie

  
Info
ISSN: 1213-9173
Vydává:
Rallysport Příluky
Šéfredaktor:
Ing. Pavel Zvonek
Vedoucí týmu:
Štěpán Forman
Doporučujeme
Nyní naše stránky prohlížejí 36 host(é) a 0 uživatel(é).


Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde.  
Barum rally
nejen 2008
eShop.Rally2.com
internetový obchod

 
MČR - rally

Jak jsem viděl Barumku
Posláno Pondělí, 23 Září 2002 @ 22:07:33  Vytisknout  Poslat článek známým
Autor článku: Petr Šulčík


Do Zlína jsem se vydali už ve čtvrtek brzy ráno a velice jsme se těšili na shakedown. Po příjezdu k servisnímu centru před obchodním domem Carefour nás ihned upoutal vůz Peugeot 206 WRC týmu Racing Lions, jednoho z horkých aspirantů na vítězství Itala Renata Travaglii. Zajímavý byl i pohled na loňské Subaru Impreza WRC posádky Lesnikov – Rusov v barvách hlavního sponzora mistrovství Evropy ruské plynařské firmy Itera. Nové barvy měla Octavia WRC Romana Kresty, který si ještě den před startem testovací zkouškou odskočil do San Rema k testování před dalším podnikem mistrovství světa. Shakedownu se zúčastnili téměř všichni z nejužší špičky. Po delší době jsme opět mohli spatřit Karla Trojana, ovšem opět jen za volantem klientské verze Corolly WRC. Veliké problémy měl při shakedownu Emil Triner. U jeho Cordoby WRC se propálil píst. Když Emil motor viděl, okamžitě si myslel, že je letos na Barumce konec. Mechanici však odvedli přes noc výbornou práci a vůz dali opět do chodu.

Velice zajímavá byla i večerní technická přejímka ve zlínské sportovní hale, po níž následovalo tradiční představování předních posádek. Zde nesklidil, jak by se mohlo zdát, největší aplaus domácí Roman Kresta, ale právě miláček davů Emil Triner. Šlo se spát, dočasný azyl jsme našli v jednom otrokovickém penzionu a dvojpokoj jsme sdíleli společně s dalšími třemi Poláky, z čehož jsem měl jisté obavy, které se ovšem nepotvrdily. K žádnému nedorozumění mezi námi nedošlo a panoval mezi námi přátelský vztah.

V pátek ráno jsme si mohli trošku přispat, start byl naplánován až na druhou hodinu. Na předstartovní tiskové konferenci se z jezdců objevil jen Václav Pech a Renato Travaglia. Oba neskrývali obavy z velice náročné trati. Páteční etapa měla na programu pouhé tři erzety. My jsme vybrali místo na druhé vložce v obci Velký Ořechov, tedy tradiční zatáčka s hupem na kostky. Předehru obstaral jeden z pořadatelů, který dva neposlušné diváky prostě vzal pod krkem a vyvedl je na jiné místo!! Nejlépe zde vypadali Kresta a Travaglia, což ukázalo kdo letos na Barumce bude bojovat o příčky nejvyšší. S defektem pravého předního kola přijel Václav Pech, který někde vyrazil do orubníku. Ztrátu zde zaznamenal i Karel Trojan, kterému spadla hadice od turba. Poté jsme se odebrali do servisního areálu v Otrokovicích. Kresta byl spokojen, i když říkal, že se na takhle dlouhou soutěž zvolilo od začátku příliš rychlé tempo. Když jsem se zeptal Vaška Pecha, jak on by ze svého pohledu zhodnotil první etapu, odpověděl: "Na p..u, prostě jsem to posral." Travaglia byl rád, že se dostal na první místo, můj velký oblíbenec Kuzaj si zase stěžoval, že je nemocný a jeden člen jeho týmu urychleně sháněl Neo-angin.

V sobotu jsme si museli přivstat, vstávali jsme už o tři čtvrtě na pět. Po důkladné sprše a kávě na čerpací stanici jsme odjeli do známého "Trojanova" vracáku v Zádveřicích. Toto místo mě doslova nadchlo. Pěkné průjezdy předvádějí opět všechna "wéercéčka" a zahanbit se nedají ani další jezdci. Výsledky ukazují, že nejlépe se vyspal Kulig, potvrdil to vítězstvími v prvních dvou zkouškách druhého dne. Ze Zádveřic se přesunujeme na Troják. Na náš plac jsme museli asi pět set metrů pěšky, místo bylo v programu označené jako Nivky. Místo vracáku jsme však nalezli dvě pravoúhlé zatáčky, za kterými byl travnatý trojúhelník, a až za ním bylo vidět, kde se doopravdy trénovalo. Velice neschopný zde byl pořadatel, který nechal stát fotografy a kameramany před lidmi, kteří zde stáli o jakou dobu dříve. Poté mi ještě sdělil, že mojí cedulku s nápisem Tisk/Press si může každý koupit u jakékoliv benzínové pumpy. Samozřejmě se to neobešlo bez slovních doprovodů a nadávek. První jede Travaglia a to velice čistě a pouze nechává auto sklouznout po prachu v dolní části zatáčky. Roman se snaží jak může, ale stopky v cíli mu opět ukazují tři sekundy manko. První vzrušení způsobuje Pech, který zatáčku probrzdí a točí Focuse na ručku až v mlíku. Podobně to zde vyřešil Lesnikov, auto mu ale chcíplo a Pavel Červenka s Mitsubishi. Nejlépe to zde vyřešil Kouřil s Ibizou, mlíko projel, za ostrůvkem to otočil na "růču" a ke zděšení místních kameramanů a fotografů to vzal kolem nich a sklidil bouřlivé ovace. Vracíme se zpět do Zádveřic, kde ještě chytáme poslední jezdce z druhého průjezdu. Už se opět nemohu dočkat až nastane čas startu předposlední zkoušky dne. Velice pěkně zde jel i jeden z předjezdců. Travaglia ovšem jede opět čistě a je ihned pryč. Pěkně široké průjezdy předvádějí oba Vojtěši, ale nejpozději na brzdy jde Emil Triner, auto létá ze strany na stranu, v poslední chvíli se mu ho však podařilo utrhnout a otočil to ještě před mlíkem. V cíli druhé etapy Roman Kresta ztrácí už šestnáct vteřin. Vypadá to zítra ještě na pěkný boj. Mezi ostatními už jsou velké rozestupy. Třetí je Kuzaj, který velice nadává na třetí průjezd Pindulou, několik defektů postihlo i Kuliga, u kterého se v kolech našly i hřebíky !?!

Něděle je zatažená a ráno se spustil pěkný liják, který naštěstí včas ustal. My jedeme do Sušice. Docela zajímavá zatáčka přes mostek, trať už začíná pomalu usychat. Všichni přední jezdci jedou docela čistě, jen Pech tomu trochu víc přidal a projel táhlejším smykem.Travaglia však přidává další tři cenné vteřinky. Přesunujeme se do Žlutavy, která je velice zajímavá celá a je v ní dostatek velice atraktivních diváckých míst. Já jsem si vybral výjezd z lesa s následnými serpentinami dolů. S autem se tady pere Kulig, nešel mu totiž posilovač řízení a na defektu přijeli Triner s Trojanem, druhý jmenovaný dokonce i bez nárazníku. Jako poslední místo si vybíráme umělý retardér v Kudlovicích. Tady opět pořadatel příliš nezvládá situaci a hodinu před průjezdem už vyhazuje každého diváka z trati. Po průjezdu Travaglii mi zvoní telefon a v něm Pavel Zvonek: "Kresta to opřel lehce do stromu a sklouzl do potoka, je to v háji." To pro mě nebyla moc dobrá informace, Romanovi jsem třetí vítězství moc přál. Po shlédnutí špičky vyrážíme do servisu. Vítězí tedy Travaglia, před Kuzajem a Kuligem. Nejlepší z Čechů byl Vašek Pech, který tak udělal výrazný krok k titulu. O mistru Evropy se také nerozhodlo, pro Travagliu hovoří poslední asfaltová "dvacítka" ve Francii, Kulig zase nemá započítanou žádnou soutěž s nižším koeficientem, mohl by se tak ještě ukázat na rakouské "semperitce."

Letošní Barumka nabídla velice pěknou podívanou, jen mohli být trošku lepší informace v programu o trati. Doufám, že se u tak kvalitního podniku sejdeme i příští rok!!

Text: Petr Šulčík
Foto: Jerry a Zdeněk Vladyka

Související odkazy:
Barum rally 2002 pohledem Zdeňka Vladyky + video D. Landy
Jak jsem viděl Barumku
Malé preview z Barum rally pro ppancocha
Týmový komentář k Barum rally 2002
Krátce z Barum rally 2002
Týmový komentář před startem Barum rally 2002
Železné sloupky – novinka Barum rally
Favorité třídy N2 Barum rally 2002
Top 20 Barum rally 2002
Divácké tipy Barum rally 2002
Barum Rally Zlín – přehled seznamovacích jízd
Barum Rally Zlín – časový harmonogram
Barum Rally 2002 buší na dveře
BARUM RALLY 2002 je již na dohled

Vše o letošním ročníku této soutěže
Online výsledky
Video sestřihy nejen havárií
Nástrahy rally
Ostatní podniky


 
Top 5 článků za 14 dní
Reklama
"Jak jsem viděl Barumku" | Přihlásit/vytvořit účet | 4 komentář(ů)
Body

Za obsah komentářů je zodpovědný uživatel, ne provozovatel těchto stránek

Re: Jak jsem viděl Barumku (Body: 1)
podle Paja kdy Úterý, 24 Září 2002 @ 21:55:43
(Informace o uživateli)

Peťo, na Příbram samozřejmě jedu. Tak se tam možná potkáme.


[ Odpovědět ]

Re: Jak jsem viděl Barumku (Body: 1)
podle Paja kdy Úterý, 24 Září 2002 @ 23:49:12
(Informace o uživateli)

Autor článku nám dodatečně ještě poslal ohlasy natočené ze servisních zón.

Servis po první etapě:

Roman Kresta: "Je to velice rychlé na to, že je tato soutěž dost dlouhá se zvolilo od začátku hodně rychlé tempo. Zatím jsme neměli žádný větší problém."

Renato Travaglia: "Jsem velice šťastný, zkoušky jsou velice rychlé, my jedeme také rychle a jsem rád, že po vítězství na poslední zkoušce dne jsme se dostali na první pozici."

Václav Pech: "Po... jsem to na dvojce, trefil jsem obrubník a je to špatný."

Leszek Kuzaj: "Není to dobré, jsem nemocný, navíc na první vložce nám nešel středový diferenciál a na druhé mi zhasl motor."

Janusz Kulig: "Vše v pořádku, jen na druhé vložce jsem ztratil v první části docela dost času jel jsem moc pomalu, ale to je moje chyba, na třetí zkoušce jsme měli divný defekt při kterém neušlo kolo, auto se velice těžko drželo na silnici."

Tomáš Hrdinka: "Rychlý, těžký na rozjetí velice nepříjemný, máme moc tvrdé auto, udělal jsem chybu v nastavení teď to budeme muset povolit na stabilizátorech, v těch uskákaných částech se auto nedalo pomalu udržet na silnici."

Emil Triner: "Jsme rádi, že jsme v cíli, auto funguje trochu jsme ho přišetřili, na dvojce jsem vlítl do obrubníku, takže jsem se bál o gumu, ale vydržela až do cíle."

Tibor Cserhalmi:"Pěkné zkoušky střídali se úseky rychlé s pomalými, diváci jsou super a jsou perfektními fanoušky, my ovšem máme nějaké problémy s autem."

Karel Trojan: "Já moc spokojen nejsem protože mi to nějak nejde nemam vůbec odhad na brzdy, na druhý vložce nám ještě spadla hadice z turba, takže to půl vložky nejelo a chytli jsme tam velkou časovou ztrátu."

Tomáš Vojtěch:"Ty první jezdci jedou hodně rychle, vytahaj hodně bordelu a na takovejch nečekanejch místech, což je třeba pořádně čuchat, jeli jsme tedy opatrně a na třetí vložce mi nešel nějakej spínač, tak jsem s tím zakvedlal a na třetím kilometru to naskočilo, pak už bez problémů."

Alexander Lesnikov: "Zatím bez problémů, žádné problémy nejsou ani s autem."

Jan Kopecký: "Byl to takový rozpink, rozhodně ne jednoduchý, vepředu jedou hrozným tempem, my musíme něco udělat s podvozkem, protože je to hodně uskákaný a velice těžko se to dá udržet na cestě."

Václav Arazim: "Byl to začátek na rozcvičení, ale hodně rychlej, rozhodovat se bude v sobotu a asi i v neděli."

Miroslav Jandík: "Bez problémů, jedničku jme jeli normálně, překvapil nás Griazine, který zde zajel nejlepší čas, tím nás trochu vyděsil, ale pak už jsme se dostali před něj, ztrácíme tři a půl vteřiny na Arazima, což je ideální odstup pro zítřek."


[ Odpovědět ]

Re: Jak jsem viděl Barumku (Body: 1)
podle Paja kdy Úterý, 24 Září 2002 @ 23:49:59
(Informace o uživateli)

Servis po druhé etapě:

Renato Travaglia: "Cítím se dobře, jsem šťastný, že jsem první, je to velice těžká soutěž a doufám, že zítra nebudu mít žádné problémy s autem, zkoušky jsou zítra s hodně rozbitým asfaltem, chci dojet bez problémů do cíle."
Janusz Kulig: "Velice těžký den, po ránu to bylo dobré, ale pak jsme měli problémy s defekty, uvidíme."

Roman Kresta:"Až na jeden defekt a upadlý kardan je to bez problémů, jede se strašně rychle a pravdu je to o třídu jinde než normální české závody."

Leszek Kuzaj: "Je to špatné, protože jsem měl dneska pět defektů, nevím co mám říci k Pindule, je to hrozně rozbité a mít na ní pět defektů, to je hrozné!"

Václav Pech: "Povedlo se nám zničit ztrátu ze včerejška, jsme na tom pátým místě, kde jsme chtěli být, takže spokojenost, měli jsme sice chvíli problémy, když auto nechtělo brzdit, propadal se brzdový pedál, ale v servisu se to podařilo odstranit."

Emil Triner: "Až na ty pneumatiky a hodiny dobrý, teď na startu tý poslední Pinduli řekli, že je tam označená díra, ale označená nebyla, rozbilo to oba ráfky, a tak uvidíme zítra."

Tomáš Vojtěch: "Ráno po nějakejch chybách jsme tam nechali nějakej čas zbytečně, pak jsme zvolnili jeli bez problémů a jsem spokojen."

Karel Trojan: "Po hrozným ránu, kdy nám v uzavřeným parkovišti nešla spojka, kterou kluci opravili v prvním servisu, na mě na startu první vložky svítila kontrolka, že to nemaže, ráno tedy bylo na psychiku hodně náročný, ale byl to jenom špatnej senzor, jinak potom vcelku bez problémů, snažíme se jet bez rizika defektu, celej den nás zlobí Lesnikov, takže s nim bojujem, jinak v klidu."

Štěpán Vojtěch:"Bez problémů, velká spokojenost, pro nás je zatím zbytečné tam dávat nové gumy, takže dojíždíme ty lepší, ale ne nový, proto jsem pak spokojenej, když vidím dosažený časy."

Václav Arazim: "Těžko se to hodnotí, je to pod vlivem výsledků, které jsou, nečekali jsme, že to bude takhle jednoduché díky té Mírově chybě, my už nemusíme jet tak naplno, je to těžký, teď ten třetí průjezd Pindulou, takováhle vložka by se třikrát jezdit neměla, to člověk úplně auto lituje a trpí s ním, my už pojedeme v klidu, i když loni mi auto odešlo dva kilometry před cílem, uvidíme do cíle je ještě daleko."

Miroslav Jandík: "Druhá etapa nám příliš nevyšla, byli jsme jednou venku, když mi sjela noha z brzdového pedálu, nechali jsme tam asi čtyřicet a teď jsme měli na Trojáku defekt, teď už jde jen o to udržet druhé místo, protože na Arazima je daleko."


[ Odpovědět ]

Re: Jak jsem viděl Barumku (Body: 1)
podle Paja kdy Úterý, 24 Září 2002 @ 23:50:43
(Informace o uživateli)

Cíl:
Roman Kresta (po odstoupení): "Chtěl jsem se ještě pokusit Renata dohonit, proto jsem jel na hranici, bohužel se to nepovedlo to je sport, při havárii jsem byl prostě moc rychlý, je to moje chyba, soutěž to jinak byla náročná a těžká."


Renato Travaglia: "Konečně jsem si mohl oddechnout, když jsem se dozvěděl, že Roman odpadl, pak už jsem jen vychutnával jízdu, doufám, že se mi podaří získat titul mistra Evropy."

Lezsek Kuzaj: "Druhé místo v tak obsaženém podniku je bezesporu dobrý výsledek. Soutěž se mi velice líbila, chtěl bych také poděkovat polským fanouškům, kterých tu bylo opravdu hodně a hodně mi pomáhali."

Janusz Kulig: "Letošní ročník Barumky byl až příliš rychlý, Renato se sice dostal v tabulce mistrovství Evropy přede mě, ale já se ještě nevzdávám."

Václav Pech: "Mohu být spokojen, dokázali jsme porazit opět tu kompletní českou špičku, tím jsme si připsali opět body, které potřebujeme k titulu, jinak rally byla výborně organizačně zvládnutá, tratě byly také hezké."

Tomáš Vojtěch: "Jsme v cíli to byl hlavní úkol, auto je taky v pořádku, tratě byly velice náročné."

Emil Triner: "Jsem velice rád, že jsem soutěž dokončil i přes šest defektů a nějaké hodiny, navíc dneska jsem ještě postrádal tlak v diferenciálu."

Karel Trojan: "Jsem šťastný, že jsem v cíli, dneska nás postihl jeden defekt díky kterému jsme šli i ven."

Václav Arazim: "Spokojenost, porazili jsme Jandíka na jeho domácí soutěži, bylo to hodně těžký, ale on nám to usnadnil svojí vlastní chybou."


[ Odpovědět ]

  
Webhosting poskytuje: PC servis Zlín - Ing. David Zvonek
webmaster: Ing. David Zvonek, spolupráce Lukáš Vičánek
na obsahu stránek se podílí: Ing. Pavel Zvonek, Zdeněk Vladyka, Ing. David Zvonek, Štěpán Forman a další


© Copyright RS-Příluky. Stránka potřebuje 1.362668 vteřiny k natažení.