Rally2.com rally video videa sprint crash foto fotografie

  
Info
ISSN: 1213-9173
Vydává:
Rallysport Příluky
Šéfredaktor:
Ing. Pavel Zvonek
Vedoucí týmu:
Štěpán Forman
Doporučujeme
Nyní naše stránky prohlížejí 2 host(é) a 0 uživatel(é).


Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde.  
Barum rally
nejen 2008
eShop.Rally2.com
internetový obchod 
MČR - sprintrally

Rally Agropa Pačejov 2002 očima Zdeňka Vladyky
Posláno Úterý, 23 Červenec 2002 @ 23:57:45  Vytisknout  Poslat článek známým
Autor článku: Zdeněk Vladyka


Rally Agropa Pačejov, měla být takovým pohodovým prázdninovým závodem, nikdo ale netušil v jak černou sobotu se změní. Do centra dění přijíždíme už v pátek. Po projetí první lesní erzety, která byla velice pěkná, jsme se rozhodli pro večeři v Horažďovicích. Zde sedíme v jedné místnosti s mnoha závodníky a nálada byla více než dobrá. Na tuto rally jsme vzali s sebou dva přátele z jižních Čech, kteří rally příliš neznají. Chtěli jsme jim ukázat jak je rally krásná, dramatická a atraktivní. Po večeři se vydáváme na taneční zábavu se skupinou Sifon, která se pořádala v Nekvasovech, tedy ve vesnici, kde byl start druhé a pro Tondu Eliáše osudné erzety. Na big-beat došlo málo lidí a tak ho zrušili. My dopíjíme poslední pivko a jdeme si najit nocleh na louce u první ranní erzety.

Ráno vstáváme do trochu zamračeného dne. Balíme spacáky, když u nás zastavuje stříbrný Focus a po stažení okýnka poznáváme pětinásobného mistra republiky Ladislava Křečka. "Kluci dostanu se tou cestou k tý první erzetě? " Ptá se mistr volantu. "Jasně furt rovně až k tomu lesíku a tam už to vede." Ochotně radíme a vzpomínáme, jak jsme obdivovali Křečkovu jízdu v dobách minulých. My se také přesouváme k trati na předem vybrané místo. Sjíždělo se zde z prudkého kopce na úzké panelové vozovce a uhýbalo se esíčkem na velké vrstvě písku. První přijíždí Štěpán Vojtěch. První zatáčku vybokoval, ale v té druhé mu to uklouzlo a Toyota se ocitla celá na trávě. Ještě, že tam nebyl ukrytý nějaký kámen, nebo betonový blok, to by jsi Štěpán přivodil zase nějaký problém. Ostatní wéercéčka jedou hezky, plynule. Pěkná Octávka evo II, Karla Trněného aspiruje na jeden z nejhezčích designů celého startovního pole. Na dobržďování má krizovku navrátilec Klokočka, ale ustál ji. Bratři Řehákové zase chtěli napodobit Štěpána Vojtěcha a auto protáhli trávou. Agresivní jízdu předvádí Brynda, Wágner a Hora. Nejrychlejší čas ve skupině N jede Semerád a ve třídě N2 Pospíšil s Omelkou. Ti jedou kolem nás velmi rychle, ale jejich snaha končí asi za pět set metrů dál v příkopě, kde nechávají asi 5 minut. Příkop navštívila i posádka s Hondou půjčenou od Barvíka a Ford bratří Škvárů. Na konci startovního pole pečlivě sledujeme třídu N1, tedy přesněji řečeno naše soupeře v ní. Eliáš jede na tři válce, ale jede s lídrem Fadrným skoro stejný čas. V našem hledáčku je především červená Suzuka Swift, kterou pilotuje Vejvoda a kterou za čtrnáct dní budeme řídit na Kopné my. Po soudobých autech přicházejí na řadu historici. Jezdci jsou zde opravdu draví a je radost na ně pohledět. V tuto chvíli se dozvídáme o havárii Eliáše s Donovalem. Že prý tam jede sanitka. Nikdo ale netušil, že půjde o tak obrovskou ránu. Po posledním historikovi se vydáváme na erzetu číslo čtyři. Tady jsme se chtěli podívat na poslední třetinu startovního pole, ale rally je zastavena. Zprvu mě napadlo, že je to kvůli bouračce Eliáše, ale radši jsem se zeptal pořadatele. "Prosím vás proč to stojí ? " " Někde u Velenov se stala bouračka, tak tam jela sanitka, ale za chvilku se pojede, " odpověděl pořadatel. Zrovna když do sebe láduji chutnou klobásu mi zvoní telefon, volá Zdeňa Jelínek z JNK. "Je to v prdeli, Berdych rozstřelil Subaru a Huml je mrtvý." "Fakt jo, to si děláš srandu, ne" vyhrkl jsem a polknul na prázdno. "Nedělám, jsem u toho, Huml leží na louce a zakrytý dekou, je to hrůza." Do očí se mi vehnali slzy. Poděluji se o svou informaci s ostatními a přemýšlím, jak může být rally krutá.

Přemisťujeme se na druhý průjezd jedničkou. Tam, ale postává pár aut a lidi odjíždějí. Rally je předčasně ukončena. Máme po náladě. Sport, který všichni milujeme ukázal svou krutou tvář. "Pojedeme se tam podívat?" Zeptal se brácha. "Mrkneme tam, abychom věděli co bylo příčinou těchto dvou velkých ran," odvětil jsem.
Když vjíždíme do první vesnice rychlostní zkoušky číslo dvě, vidíme brzdné stopy a rozbitou zeď od bouračky Vandělíka s Trněného Subaru a pár nedobrždění do levé úzké na písku. Eliášův "výpadek" se stal na pěkných, ale zrádných horizontech. Ty jsou zde po sobě tři a patří k vyhledávaným diváckým místům. To co zbylo z Eliášové Suzuki, byl nepopsatelný vrak. Motor s ostatními plechy ležel u stromu a auto, tedy hromada šrotu, byla odhozena na druhé straně cesty. Byl to opravdu hrozný pohled, který umocňovaly myšlenky, že za čtrnáct dní pojedeme se stejným typem auta sprint rally Kopnou. Jezdec za tuto bouračku vůbec nemohl. Při dopadu na prvním skoku mu praskl čep spojovací tyče řízení a auto svévolně v rychlosti nad 100 km/h odbočilo přímo do stromu. Spolujezdec Donoval má mnohačetné zlomeniny nohou a Eliáš má zlomený kotník od pedálu.

Místo kde se stala největší tragedie letošní Agropy, leželo asi 300 metrů od obce Velenovi po směru jízdy. Je zde velký nálet a pak levá do pravé a zase levá na kopací mostek. Vidíme asi 100 metrovou brzdnou dráhu, pak rozrytý příkop a vyvrácený, zlomený strom. Všichni se dohadují, jaké byli příčiny této smrtelné nehody. Malý počet tréninkových jízd, nepříliš zdatné řidičské umění, moc silné auto nad schopnosti pilota. Ano, samozřejmě vše se vším souvisí, ale hlavní příčina této havárie, byl povrch cesty v daném místě. Zde se totiž nachází extremně kluzký asfalt, který se v tomto parném počasí absolutně roztopil. Berdych začal brzdit asi 100metrů před zatáčkou, tedy vzdálenost na které si myslel, že Subaru v pohodě zpomalí na rychlost, kterou lze projet danou zatáčku, ale kola se mu blokla, nanesl se na ně roztopený asfalt a tím se maximálně eliminovala styčná plocha mezi pneumatikou a cestou. Vůz pak vůbec nezpomaloval a klouzal se jako na ledě. Asi stačilo brzdu povolit, aby se kola pootočila, ale kdyby je kdyby.

Odjíždíme z Pačejova dost smutní, ale život jde dál. Přijdou další rally, další atraktivní průjezdy, další dramatické situace, ale věřme, že taková tragedie se dlouho opakovat nebude.
Přejeme brzké uzdravení všem zraněným závodníkům, a upřímnou soustrast všem pozůstalým členům rodiny Martina Humla.

Související odkazy:
Rally Agropa Pačejov 2002 očima Zdeňka Vladyky
Týmový komentář VK Rally Teamu po Sprintrally Pačejov
Rally Agropa 2002 – celkové neoficiální výsledky
Rally Agropa 2002 – seznam přihlášených posádek
Rally Agropa 2002 – časový harmonogram

Vše o letošním ročníku této soutěže
Online výsledky
Video sestřihy nejen havárií
Nástrahy rally
Ostatní podniky


 
Top 5 článků za 14 dní
Reklama
"Rally Agropa Pačejov 2002 očima Zdeňka Vladyky" | Přihlásit/vytvořit účet | 0 komentář(ů)
Body

Za obsah komentářů je zodpovědný uživatel, ne provozovatel těchto stránek
  


Error. Page cannot be displayed. Please contact your service provider for more details. (28)


Webhosting poskytuje: PC servis Zlín - Ing. David Zvonek
webmaster: Ing. David Zvonek, spolupráce Lukáš Vičánek
na obsahu stránek se podílí: Ing. Pavel Zvonek, Zdeněk Vladyka, Ing. David Zvonek, Štěpán Forman a další


© Copyright RS-Příluky. Stránka potřebuje 7.040377 vteřiny k natažení.