Rally2.com rally video videa sprint crash foto fotografie

  
Info
ISSN: 1213-9173
Vydává:
Rallysport Příluky
Šéfredaktor:
Ing. Pavel Zvonek
Vedoucí týmu:
Štěpán Forman
Doporučujeme
Nyní naše stránky prohlížejí 181 host(é) a 0 uživatel(é).


Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde.  
Barum rally
nejen 2008
eShop.Rally2.com
internetový obchod

 
MČR - rally

Neštěstí na 10. RZ mým pohledem
Posláno Pondělí, 20 Květen 2002 @ 00:06:26  Vytisknout  Poslat článek známým
Autor článku: Pavel Zvonek


Přijeli jsme trochu pozdě, ale byla nějaká sekyra a tak jsme včas došli na místo. Na první pohled mě překvapilo, že lidi cestu z pravé strany doslova lemovali. My jsme zabrali bezpečné místo před horizontem po levé straně. Když se začalo jezdit při pohledu na soutěžní vozy dopadající metr od hlav fotografů, dělalo se mi trochu špatně. Měli sice žluté vesty a podepsali revers, ale toto se mi zdá jako hodně velké riziko kvůli snímku nebo záběru. V paměti jsem měl čerstvou vzpomínku na nepříjemnou havárii Roubíčka z prvního dne, která se taky odehrála po skoku. Říkal jsem klukům, že až někdo vletí do diváků musíme hned odejít, protože pohled na zraněné nebo mrtvé bych neunesl. Zdálo se mi, že se neskáče tak vysoko jako loni. Jeden z nejdelších skoků předvedl Gargulák, Štolfa se jenom zhoupl. Až do příjezdu Komárka probíhalo vše v pohodě. Pak to přišlo, jezdec moc neubral a auto se vzneslo do vzduchu. Dopadlo trochu nakřivo a bohužel nebyl prostor ke snaze vejít se do následující levé zatáčky. Vozidlo pak jen tvrdě narazilo do břehu, stromku a diváků, kteří zde stáli v hojném počtu. Vypadalo to fakt hrozivě a všichni jsme říkali, že tam musí být někdo mrtvý. Vznikla trochu panika a já jsem klukům řekl ať jdeme pryč, což jsme taky hned udělali. A pak cestou zpátky jsme zpomalovali najíždějící vozy. Další soutěžní jezdci samozřejmě nevěděli co se stalo a tak hrozilo nebezpečí další srážky. Pořadatel se rozběhl varovat další soutěžící. Bohužel šel až do zatáčky pod nájezdem na panely a tak jezdci sice zpomalili, ale když neviděli žádné nebezpečí začali do kopce opět zrychlovat. Konečně se podařilo soutěž zastavit a asi za deset minut dorazila sanitka, což byl myslím vzhledem k okolnostem velice dobrý čas. Poté přiletěl vrtulník, ale touto dobou jsme už byli u řeky. Od Rožmberku dorazila další sanitka, ale policista ji nechtěl, dle mého názoru správně, do protisměru RZ pustit. Mezitím přebrodil řeku kameraman Aleš Trhlík, který nás trochu uklidnil tím, že nikdo nebyl zraněn smrtelně. Říkal: "Mám to nahrané, ale na tomto vydělávat nebudu, i další co to se mnou točili říkali, že to Nově neprodají." Někdo se ale přece jenom chtěl proslavit.
Ihned po tomto neštěstí se rozpoutala diskuse o tom jestli bylo vše pořadatelsky správně zajištěno. Dle mého názoru bylo místo, kde se neštěstí stalo typickým zakázaným prostorem, kde neměl nikdo být. Kompetentní lidé však žádné pochybení neshledali. Hodně diváků se také dohadovalo, kde mělo být mlíko nataženo, ale já mám trochu pocit, že se zapomíná na to, že páska není zeď a vozidlo se o ni prostě nezastaví. Rally Český Krumlov je nádherná soutěž, bohužel toto byl stín na jinak skvělém závodě.


Související odkazy:
Týmový komentář po Rally Č. Krumlov + video!
Češi neumějí létat, aneb Rally Č. Krumlov očima Z. Vladyky
Seat rally Český Krumlov
Seat Rally Český Krumlov – celkové neoficiální výsledky
Krátce k Seat Rally Český Krumlov
Neštěstí na 10. RZ mým pohledem
Týmový komentář RSP před startem v Č. Krumlově
Seat Rally Český Krumlov – seznam přihlášených posádek
Rallye Č. Krumlov je za dveřmi – co nabídne třetí podnik MMČR ?
Seat Rally Český Krumlov – časový harmonogram - ZMĚNA
Seat Rally Český Krumlov – časový harmonogram

Vše o letošním ročníku této soutěže
Online výsledky
Video sestřihy nejen havárií
Nástrahy rally
Ostatní podniky


 
Top 5 článků za 14 dní
Reklama
"Neštěstí na 10. RZ mým pohledem" | Přihlásit/vytvořit účet | 9 komentář(ů)
Body

Za obsah komentářů je zodpovědný uživatel, ne provozovatel těchto stránek

Re: Neštěstí na 10. RZ mým pohledem (Body: 1)
podle Davos kdy Pondělí, 20 Květen 2002 @ 13:49:46
(Informace o uživateli)

Musím naprosto souhlasit s Pajou, když tvrdí že diváci stáli v místech kde nikdo neměl stát. Z místa kde jsem stál bych tuto nehodu okomentoval následovně:Komárek najíždí na horizont a odráží se. Po skoku přibližně osmi metrů dopadá na pravé přední kolo a následně se automobil odráží na levou stranu. Řidič se snaží kontrovat a tím vrátit vozidlo na cestu, což se mu daří (ke vší smůle). Auto však stále pokračuje vysokou rychlostí dál a neodvratně se blíží levá zatáčka, ale do té se již Komárkovi nedaří zatočit a tak směřuje rovně na břízku kolem které stojí diváci. Pak již následuje jen náraz a po utichnutí motoru se ozývá z místa nehody dětský pláč. V následujícím okamžiku neběžím na místo nehody, jako někteří zvědavci, ale naopak jdu opačným směrem a snažím se zpomalit další závodní vozy.

Rád bych ještě poznamenal, že všechno se událo rychleji než jste si stihly přečíst tento komentář a tak se může mé vyprávění trochu lišit od příběhu jiných lidí. Rád bych také touto cestou apeloval na rodiče se svými ratolestmi, diváky, ale také novináře navštěvují automobilové podniky aby opravdu velmi pečlivě vybírali místo, ze kterého budou tyto závody sledovat ať se v budoucnosti takové nehody neopakují.


[ Odpovědět ]

Re: Neštěstí na 10. RZ mým pohledem (Body: 1)
podle wollych kdy Pondělí, 20 Květen 2002 @ 14:08:27
(Informace o uživateli)

Buďme opravdu rádi, že nikdo nezemřel. To by byl druhý mrtvý za 4 měsíce.


[ Odpovědět ]

Re: Neštěstí na 10. RZ mým pohledem (Body: 1)
podle Štěpán kdy Úterý, 21 Květen 2002 @ 21:19:24
(Informace o uživateli) http://www.rallysport.priluky.cz/

Motorističtí fanoušci, kteří byli v sobotu vážně zraněni při Rallye Český Krumlov, jsou mimo ohrožení života. Podle informací, které ČTK získala, je devítiletý chlapec hospitalizován na dětské klinice v Českých Budějovicích, druhý vážně zraněný je na jednotce ARO. Zranění zbývající pětice byla označeno jako lehčí a podle neoficiálních informací již někteří z nich byli převezeni z Českého Krumlova do jiných nemocnic, například do Příbrami.


[ Odpovědět ]

Další Informace (Body: 0)
podle Anonymous kdy Úterý, 21 Květen 2002 @ 22:36:09

Podle oficiálního vyjádření ředitele rallye Stanislava Fošuma komise ustanovená Federací automobilového sportu Autoklubu České republiky nezjistila porušení bezpečnostního plánu. Opatření prý odpovídala potřebám dané lokality.

Podle Fošumova zástupce Luboše Šaláta vůz skončil neočekávaně na druhé straně trati, kde riziková zóna nebyla vyznačena, protože ji tam nikdo nepředpokládal. "Auto skončilo ve vnitřní části zatáčky, což se obvykle nestává. Rizikovější je vnější část," podotkl Šalát.

S tvrzením pořadatelů, že z jejich strany bylo vše v pořádku, nesouhlasí jezdec. Podle tiskové zprávy jeho týmu nebyla bezpečnostní zóna vymezena správně. "Při nájezdu na horizont jsem udělal chybu a nenajel si úplně správně, auto bohužel dopadlo levými koly mimo vozovku do příkopu a stalo se neovladatelným. Do té levé zatáčky jsme už nezatočili, ale probrzdili to rovně," popsal osudný okamžik Komárek.

Pilot se pozastavil nad skutečností, že bezpečnostní páska byla umístěna pouze jeden metr od zatáčky a pět centimetrů od stromu, který tam stál. "Bylo to naprosto proti zdravému rozumu a něco takového jsem nikdy neviděl," uvedl Komárek.


[ Odpovědět ]

  
Webhosting poskytuje: PC servis Zlín - Ing. David Zvonek
webmaster: Ing. David Zvonek, spolupráce Lukáš Vičánek
na obsahu stránek se podílí: Ing. Pavel Zvonek, Zdeněk Vladyka, Ing. David Zvonek, Štěpán Forman a další


© Copyright RS-Příluky. Stránka potřebuje 1.218909 vteřiny k natažení.