Rally2.com rally video videa sprint crash foto fotografie

  
Info
ISSN: 1213-9173
Vydává:
Rallysport Příluky
Šéfredaktor:
Ing. Pavel Zvonek
Vedoucí týmu:
Štěpán Forman
Doporučujeme
Nyní naše stránky prohlížejí 14 host(é) a 0 uživatel(é).


Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde.



  
Barum rally
nejen 2008
eShop.Rally2.com
internetový obchod

 
MČR - rally

TZ: Do Púchova se sjede silná sestava cizinců v čele s Poláky
Posláno Úterý, 25 Duben 2006 @ 15:46:46  Vytisknout  Poslat článek známým
Autor článku: RSPříluky


Do Púchova se sjede silná sestava cizinců v čele s Poláky

Seznam přihlášených na 37. Rallye Matador Tatry obsahuje nejen známá jména národních šampionátů slovenské a české scény, ale může se pochlubit i několika zahraničními hvězdami. Kdo z nich bude nakonec slavit na Povážie palmu vítězství?

Púchovská rallye bude i první konfrontací produkčních vozů s rychlými auty kategorie Super 1600 na suchém asfaltu. Na speciály s pohonem dvou kol vsadili i tři účastníci mistrovství světa Jan Kopecký, Jozef Béreš a také již pravidelný účastník Michal Kosciuszko. Láká především premiéra Honzy Kopeckého v kokpitu Citroënu C2 S1600, který má pro tento podnik zapůjčen od svého kolegy Martina Prokopa. Kopecký je dostatečně rozjetý ze světového šampionátu, nicméně za volantem „cé dvojky“ strávil jen pár desítek testovacích kilometrů. Podobně, co se vyježděnosti týče, je na tom i Jozef Béreš jr. Ten však letos všechny své starty v mistrovství světa absolvoval se stejným vozem s jakým nastoupí na páteční púchovský slavnostní start (Suzuki Ignis). V juniorském šampionátu si vede skvěle, průběžně mu patří výborné druhé místo v klasifikaci JWRC. Třetím juniorem do party je Polák Michal Kosciuszko, který některými svými časy překvapil, jinak se ovšem zatím mezi světovou elitou neprosadil. Další z vozů S1600 představí Sebastian Frycz, který loni hostoval za volantem Nissanu Almera, jinak ovšem využívá služeb punta. Rychlá clia slouží Josefu Petákovi a Romanu Odložilíkovi, pro kterého budou Tatry třetím závodem v posledních třech týdnech.

Čelo českého šampionátu nicméně zatím ovládají produkční vozy. Ze dvou zasněžených soutěží si nejvíce bodů odvezl Rakušan Achim Mörtl, který má ovšem o konkurenceschopnost svého subaru na suchém asfaltu mírné obavy. Dobrý bodový základ má i jeho značkový kolega Vojtěch Štajf, z Polska zavítá známý Tomasz Kuchar, který předvede nejnovější model imprezy. Zatím se mu za volantem „pévéčka“ příliš nedařilo, zvrátit by tento trend chtěl právě v letošní sezoně. Se subaru přijede bojovat i Bulhar Krum Donchev, který donedávna sbíral vavříny na jihoevropských soutěžích s třistašestkou. Čeká se ale především na útok tří diamantů, a to zejména dosud ne příliš úspěšných mistrů České republiky, Václavů Arazima a Pecha. Pech navíc poprvé přijede s novou EVO IX, jejíž potenciál v dostatečné míře naznačil Josef Semerád na sprintu v Hustopečích. Ze zimních soutěží si přinášejí důležité body Karel Trojan a Miroslav Jandík, kterým se úvod sezony vydařil, oba ale mají před Rallye Matador Tatry menší starosti s přípravou techniky, která je před čtrnácti dny v Hustopečích zklamala. Podobně jako v úvodních dílech šampionátu, i na slovenské půdě mohou pořádně zamíchat kartami zahraniční akvizice. Kromě domácích Slováků Petera Gavláka a zkušeného Igora Drotára to budou především velmi rychlí Poláci. Úřadující vicemistři našich severních sousedů bratři Bebenkovi, polský fantom Grzegorz Grzyb, který vyměnil dvoukolku za silný lancer, či Michal Duda (mitsubishi) a Marcin Beltowski (subaru).


V Púchově 24. dubna 2006
Viktor HAUSKNOTZ, Roman ORDELT
tiskové středisko
Rallye Matador Tatry

Statistika dle seznamu přihlášených


Celkem 95 posádek z devíti evropských států (Slovenská republika, Česká republika, Polsko, Bulharsko, Ukrajina, Itálie, Rakousko, Maďarsko, Srbsko a Černá Hora) najdeme na seznamu přihlášených posádek 37. Rallye Matador Tatry 2006. Startovní pole ozdobí šest jezdců s prioritou FIA B a celkem 16 pilotů má národní prioritu ASN!

Nejpočetněji je obsazena třída N4 (produkční vozy), kde je přihlášeno celkem 36 aut. Druhou nejpočetnější třídou jsou A6 včetně divácky zajímavých vozů kategorie Super 1600. „Šestnáctistovek“ najdeme v oficiálním seznamu přihlášených celkem osm! Ve vozovém parku se objeví celkem 14 automobilových značek, největší zastoupení má japonská automobilka se třemi diamanty ve znaku Mitsubishi, která v početním zastoupení předčila i Škodu. Vozů Mitsubishi figuruje ve startovním poli celkem 26.

Celkem přihlášeno: 95 posádek

Počet států: 9
Česká republika - 55, Slovenská republika – 26, Polsko - 9, Bulharsko – 1, Ukrajina – 1, Itálie – 1, Rakousko – 1, Srbsko a Černá Hora – 1, Maďarsko – 1 (spolujezdec).
Priorita FIA B: 6
Jan Kopecký, Václav Pech, Václav Arazim, Vojtěch Štajf, Josef Peták – CZ, Jozef Béreš jun. – SK.

Priorita ASN: 16
Achim Mörtl, Miroslav Jandík, Karel Trojan, Zdeněk Vlček, Antonín Tlusťák, Jan Votava, Marcel Tuček, Milan Liška, Emil Triner - CZ, Krum Donchev – BG, Michal Bebenek, Michal Kosciuszko, Grzegorz Grzyb, Sebastian Frycz - PL, Peter Gavlák - SK, Andrej Alexandrov – UA.


FIA Evropský pohár - střed (EPS) - celkem přihlášeno: 90 posádek z 8 evropských států

Podle vypsaných objemových tříd ve skupinách ve FIA Evropský pohár - střed (EPS):
N1 do 1400 ccm: 4
N2 do 1600 ccm: 10
N3 do 2000 ccm:13
N4 nad 2000 ccm: 36

A5 do 1400 ccm: 5
A6 do 1600 ccm, včetně vozidel Super 1600: 14 (Super 1600 – 8)
A7 do 2000 ccm, včetně vozů diesel: 8 (diesel – 4)



Vozidla nezařazená do FIA EPS:
Celkem přihlášeno: 5 posádek

Třída A8: 2
Třída A7 (Kit car): 1
Třída A6: 1
H: 1


Počet značek: 14
Mitsubishi – 26, Škoda - 13, Subaru – 12, Honda – 12, Seat – 6, Peugeot – 5 Renault - 5, Citroen – 3, Nissan – 3, Ford – 3, Suzuki – 2, Fiat – 2, Volkswagen – 2, Opel – 1.


V Púchově 24. dubna 2006
Roman ORDELT
tiskový tajemník
Rallye Matador Tatry

Kopecký na citroenu patří k žhavým kandidátům na prvenství v Púchově

Jen těžko někdo v roce 2001 prorokoval Janu Kopeckému budoucnost v mistrovství světa. Tehdy se teprve začínal rozkoukávat ve světě rallye s úzkou octávií přestavěnou z okruhového speciálu, který byl do té doby jeho hlavním sportovním náčiní. O rok později už o sobě dal hodně vědět za volantem corolly WRC, se kterou vyhrál svou první soutěž – Rallysprint Kopná. Od tohoto roku také sedí na pravé sedačce vedle Honzy Filip Schovánek. Sezona 2003 se stává pro tuto posádku přelomovou, když začíná její spolupráce se Škodou Motorsport a v kooperaci s pneumatikářskou firmou Matador vzniká program, jehož cílem je dostat Honzu s Filipem mezi "velké kluky" do mistrovství světa. Zatímco na mezinárodní půdě jde zatím především jen o získávání zkušeností, na domácí frontě je dvojice žhavými kandidáty na titul. První polovina sezony jim ale vůbec nevychází a vše zachraňuje až vítězství ve dvou posledních podnicích MMČR, kterými si zajišťují mistrovský bronz. V roce 2004 se jim poprvé dostává do rukou Škoda Fabia WRC, které jsou věrni dodnes. V České republice se nikomu v závěru roku nedaří překazit jejich cestu za premiérovým mistrovským titulem. Ten zatím zůstává i jejich posledním, protože od této chvíle vrhají většinu sil a finančních prostředků do zahraničních startů.

To, že se jedná o cestu správným směrem, se už začíná ukazovat v letošní sezoně. První soutěží byla pro nově vzniklý tým Czech Rally Team Škoda-Kopecký legendární Rallye Monte Carlo proslulé střídáním asfaltového a ledového povrchu rychlostních zkoušek. Posádka ji absolvovala poprvé v kariéře a tak bylo konečné jedenácté místo rozhodně dobrým výsledkem. Mnoha debutantům se totiž tuto náročnou soutěž dokončit nepodaří… "Takto těžká soutěž byla pro nás velkou školou. Především přejezd přes Col de Turini je nezapomenutelným zážitkem," potvrzuje Jan Kopecký. "S premiérou Czech Rally Teamu Škoda-Kopecký můžeme být spokojeni. Ačkoliv jsme absolvovali první soutěž, tak tým fungoval velmi dobře. Odjížděli jsme s úkolem soutěž dokončit a tento úkol jsme splnili. Přáli jsme si, aby posádka dokázala získat umístění v některé rychlostní zkoušce v první desítce. I toto přání Honza s Filipem vyplnili," byl spokojen šéf týmu Josef Kopecký.
Vystoupení na specifické Švédské Rallye odehrávající se na sněhu a ledu poblíž města Karlstadu už tolik úspěšné nebylo. Příčinou bylo především laborování s nastavením vozu a také obtížná volba pneumatik v neznámém prostředí. Spoustu míst v popředí tabulky navíc zabírali severští jezdci znalí místních podmínek. Ve Švédsku byla pro Jana s Filipem konečná třináctá příčka, přesto byli nakonec jedinou posádkou fábie, která projela cílem. "Cenné poznatky ze Švédska zúročíme v dalších startech. Během soutěže jsme postupně zrychlovali, jak se zvyšovala naše sebedůvěra na tomto povrchu," poznamenal spolujezdec Filip Schovánek.
Třešničkou na dortu se stal pro celý tým výsledek z Katalánské Rally. Tato soutěž je díky svému asfaltovému povrchu a profilu tratě českými jezdci velmi oblíbena. Posádka měla s touto rallye již své zkušenosti, přesto byl její výkon pro mnohé velkým překvapením. Fabia se objevovala ve zpravodajství světových médií, když v průběhu soutěže dokázali dokonce zajet třetí čas. Konečným pátým místem pak vyrovnali dosavadní nejlepší umístění českého jezdce v novodobé historii mistrovství světa. "Jsme pochopitelně spokojení. Je to pro nás životní úspěch. Vůz Škoda Fabia WRC fungoval bezchybně a potvrdil svoji spolehlivost. Závěrečná rychlostní zkouška byla pro nás nesmírně těžká, neboť jsme měli s Filipem poprvé nadosah takto skvělý výsledek. Nechtěli jsme promarnit obrovskou šanci a skvělou práci týmu při přípravě vozu i během celého závodu. Rád bych poděkoval všem, kteří se na našem výsledku podíleli," řekl v cíli soutěže šťastný Jan Kopecký.
Dosud posledním startem v mistrovství světa byla pro posádku Czech Rally Team Škoda-Kopecký Korsická Rallye. Tamní tratě jsou od těch našich značně odlišné, i když asfaltový povrch je podobný, rychlostní zkoušky jsou nepoměrně techničtější než v našich končinách. Ne nadarmo se jí také říká rallye 10 000 zatáček. Naši borci byli opět nejúspěšnější posádkou ze všech fábií a odvezli si ze středomořského ostrova desáté místo. "Jsem spokojen, že jsme v jedenácté a dvanácté rychlostní zkoušce porazili Petera Solberga a vrátili se tím zpět na desáté místo. Korsika je sice asfaltová soutěž, ale je velmi těžká - její náročnost spočívá jak v členitosti, tak ve velkém množství zatáček, které na sebe neustále navazují. Rychlostní zkoušky v tomto složitém horském terénu přesahují třicet kilometrů, neustále se mění druh asfaltu a na trati jsou vyházené obrovské kameny, na kterých jsme měli dva průrazy.
S vozem Škoda Fabia WRC jsem si zde výborně rozuměl. Filip i vůz byli bezchybní a závěr Rallye Korsika jsem si skutečně vychutnal a již se opravdu těším na další soutěž mistrovství světa v rally,"
přiznal spokojený Jan Kopecký.

Před dalším startem v mistrovství světa ale čeká Jana Kopeckého s Filipem Schovánkem start na Rallye Matador Tatry v Púchově. Již ostřílená dvojice se do soutěže vydá se speciálem Citroën C2 S1600, se kterým ve světovém šampionátu závodí jejich kolega Martin Prokop. Půjde o premiéru tohoto vozu v domácím mistrovství a se zkušeným Kopeckým za volantem bude určitě jedním ze žhavých kandidátů na prvenství. "Citroën v mistrovství světa dokazuje, že je momentálně nejlepším autem na asfaltu a s Martinem jsme dobří kamarádi, takže jsme se dohodli právě na startu s tímto autem. Před rallye mám naplánovaných asi šedesát testovacích kilometrů, pak budeme ladit nastavení ještě na shakedownu. Uvidíme, jak to při samotném závodě půjde, ale myslím, že bychom měli být rychlejší než produkční vozy," předpovídá Kopecký. Co se týče jeho dalších startů v českém šampionátu, jsou v jednání ještě dva podniky: "Uvidíme, jak dopadne Rally Bohemia, zda tam budou moci startovat vozy WRC. Určitě bychom se ale měli představit i na barumce."

V Púchově 23. dubna 2006
Viktor HAUSKNOTZ
tiskové středisko
Rallye Matador Tatry

Začiatky rallye v Púchove


V roku 1969 vznikol pri Gumárňach 1.mája (G1M) Rallye Club. Zainteresovaní pracovníci sledovali pri jeho vzniku predovšetkým prínos pre vývoj pneumatík. Dve posádky na vozidlách z vývoja a posádka na súkromnom automobile sa najskôr vydali na motoristické súťaže. Výsledky z týchto podujatí ich natoľko povzbudili, že sa o rok prihlásili na oblastné automobilové súťaže.
Keďže jazdci robili dobré služby pre oddelenie vývoja pneumatík, vedenie podniku súhlasilo s kúpou automobilu Škoda Rallye skupiny A2. V klube medzitým vyrástol káder schopných jazdcov, ktorí prinášali trofeje z rozličných podujatí usporadúvaných na Slovensku.
Určitá časť členov klubu sprevádzala svojich reprezentantov na športové akcie,kde získali veľa organizačných skúseností. Tie uplatnili pri usporiadaní 1.ročníka Rallye G1M v Púchove v októbri 1971. Druhý ročník sa uskutočnil už v tradičnom májovom termíne v roku 1972 a bol oblastnou súťažou zaradenou do majstrovstiev Slovenska. Absolútnymi víťazmi sa stala posádka G1M Kuchta - Belobrad. Aj sezóna sa skončila pre Rallye Club vynikajúco.
Kuchta a Bizoň sa stali majstrami Slovenska. V roku 1973 pribudli ďalšie automobily, takže klub mal už tri vlastné posádky a dve dvojice používali súkromné vozidlá.Štyria jazdci sa stali držiteľmi 1.výkonnostnej triedy, aj výsledky zo samotných podujatí boli výborné.Rallye Slovenský raj vyhrala posádka klubu Kizek-Ondríci,3.ročník Rallye G1M vyhral v absolútnej kvalifikácii Kuchta s Belobradom, podobný výsledok zopakovala dvojica Oross - Zelko na Rallye Laugarício v Trenčíne a Katuninec - Veteška na Rallye Žitný ostrov v Dunajskej Strede.
Za takéto výsledky si klub rozšíril počet automobilov o najnovší model - Škoda 120S.Mali už štyri súťažné automobily a teda vozidlá z vývoja nemuseli na šport používať. Pre sezónu 1974 urobili v klube starostlivý výber posádok. Prvé podujatie im však narušilo koncepciu. Pacala s Ondrícim nebezpečne havarovala pri tréningu na Rallye G1M a počas tejto súťaže havarovali ešte Katuninec s Kizekom. V predchádzajúcich rokoch najúspešnejší jazdec Kuchta zanechal automobilové súťaže a venoval sa pretekom na okruhoch. Najúspešnejšími jazdcami klubu za rok 1974 sa stali „cudzinci“ Pacala s Jantošíkom z Levíc, ktorí hosťovali v Rallye Clube pri Gumárňach 1.mája.

Spracoval: Ing. Miroslav Ranik
Zdroj: Ing. Stanislav Cvengroš, Jedenásť odhodlaných mužov, Stop 1975.
Foto: Stop a archív autora

V Púchove 23. spríla 2006
tlačové stredisko
Rallye Matador Tatry 2006

Související odkazy:
Rally Tatry 2006 pohledem Zdeňka Vladyky
Video sestřih rally Tatry s výpadkem Daniela Landy
Josef Dvořák si šel pěšky pro pohár
Třítýdenní maratón skončil v kotrmelcích
Premiéra s novým vozem vyšla Tomaštíkovi na jedničku
Fotografie z Rally Matador Tatry
Do Púchova zamířila výborná konkurence!
Popis RS a diváckych miest Rally Matador Tatry
Do Púchova se sjede silná sestava cizinců v čele s Poláky
Vyhlásená opäť rallye fotosúťaž!
V Púchově se bojuje o body do čtyř šampionátů!
Rozhovor s ředitelem soutěže, RZ Domaniža nezařazena do programu 17.3.
Prípravy Rallye Matador Tatry v plnom prúde
Základní informace a program púchovské rallye
Rallye Matador Tatry v novém hávu

Vše o letošním ročníku této soutěže
Oficiální stránky soutěže
Zvláštní ustanovení
Harmonogram soutěže
Přihlášené posádky
Online výsledky
Video sestřihy nejen havárií
Nástrahy rally
Ostatní podniky


 
Top 5 článků za 14 dní
Reklama
"TZ: Do Púchova se sjede silná sestava cizinců v čele s Poláky" | Přihlásit/vytvořit účet | 0 komentář(ů)
Body

Za obsah komentářů je zodpovědný uživatel, ne provozovatel těchto stránek
  




Webhosting poskytuje: PC servis Zlín - Ing. David Zvonek
webmaster: Ing. David Zvonek, spolupráce Lukáš Vičánek
na obsahu stránek se podílí: Ing. Pavel Zvonek, Zdeněk Vladyka, Ing. David Zvonek, Štěpán Forman a další


© Copyright RS-Příluky. Stránka potřebuje 1.704793 vteřiny k natažení.