Rally2.com rally video videa sprint crash foto fotografie

  
Info
ISSN: 1213-9173
Vydává:
Rallysport Příluky
Šéfredaktor:
Ing. Pavel Zvonek
Vedoucí týmu:
Štěpán Forman
Doporučujeme
Nyní naše stránky prohlížejí 7 host(é) a 0 uživatel(é).


Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde.



  
Barum rally
nejen 2008
eShop.Rally2.com
internetový obchod

 
MČR - rally

TZ: Mogul Šumava rally pohledem týmů 2.
Posláno Pondělí, 29 Březen 2004 @ 23:55:34  Vytisknout  Poslat článek známým
Autor článku: RSPříluky


Jaromír Tomaštík se na Šumavě trápil


Po úspěšném vystoupení posádky TOVR Motorsport v prvním podniku mezinárodního mistrovství na rakouské půdě se celý tým vydal na Mogul Šumava Rallye s cílem pokusit se rozšířit bodové konto. Už před startem závodu si ale zažil nepříjemné martyrium. "Při ladění vozu jsme zjistili závadu na elektronice, kvůli které nebylo možno vůz nastartovat. Skoro jsem z toho dostal infarkt, protože jsme málem odjeli ze soutěže ještě dřív, než vůbec začala. Naštěstí se vše vyřešilo a my nakonec mohli závod absolvovat," vylíčil předstartovní trable Jaromír Tomaštík.

Obligátní Čínovský okruh, který celou rallye zahajoval, nastavil posádce nepříliš lichotivé zrcadlo. "Zjistili jsme, že našemu autu chybí pod kapotou spousta koní. Časová ztráta se snad dá částečně připsat mým malým zkušenostem se čtyřkolkou, takový odstup od ostatních produkčních vozů jsme ale nečekali," postesknul si jezdec. Dojem z první rychlostní zkoušky si poté mírně vylepšil na klasických úsecích, přesto nebyl po prvním dnu s výsledky spokojen. Osmnáctá příčka ve skupině byla za očekáváním.

Ve druhé etapě si Tomaštík s Vrečkou na obtížných sněhem pokrytých rychlostních zkouškách trochu spravili chuť, svými časy se už stabilně pohybovali v první třicítce startujících a prodrali se až těsně za hranici první desítky třídy N4.. "Po prvním dějství jsme trochu rezignovali a spíše se soustředili na sbírání zkušeností s novým vozem. Špička skupiny jela ohromně rychle, i při druhých průjezdech byla rovnocenným soupeřem vozům WRC a s danou technikou a minimálními zkušenostmi jsme jim nemohli stačit," konstatoval vsetínský pilot. Ani sedmý čas v rychlostní zkoušce číslo osm posádku neposunul výše, než na třinácté místo produkčních automobilů a v cíli tak nebyl důvod k přehnanému optimismu."Především jsme ihned zahájili úpravy na motoru, aby byl vůz konkurenceschopnější. Po závodu jsme celé auto rozebrali, pracovali jsme na tom do dvou hodin do rána. Zlepšit potřebuje i převodovka, tato sériová skříň naprosto nevyhovuje a byla několikrát v průběhu soutěže příčinou krizovek. Věříme, že se nám podaří dát do Valašky auto do stoprocentní kondice a posuneme ho blíž špičce," doufá Jaromír.

-Vicky- Media Productions
foto: F. Dušek




Viktor Szabó má sníh rád – na "osmičce" čtvrtý čas (!)


Po debutu na Rally Vysočina s focusem WRC přijel Viktor Szabó na Šumavu vyzbrojen opět jiným vozem. Bylo to vysloužilé Mitsubishi Lancer EVO V od Josefa Semeráda. Při pohledu do startovní listiny, ve které figurovalo 27 vozů třídy N4, bylo jasnou prioritou nasbírat další kilometry za volantem čtyřkolky. "S focusem má mitsubishi opravdu společný jenom pohon všech kol, jinak jsou to úplně jiná auta. Zkušenosti z Rally Vysočina mi pomohly vyrovnat se s vyšší rychlostí, ze staré evoluce myšáka jsem už neměl tak velký respekt a místy se mi zdálo, že moc nejede," srovnal oba vozy jezdec.

Tradiční Čínovský okruh byl pro Plzeňáka spíše ve znamení předjíždění než závodění, v průběhu úvodního testu musel překonat dva pomalejší soupeře. Už na třetím měřeném úseku ale nakouknul osmým časem v produkčních vozech mezi špičku skupiny a porazil velkou většinu zkušenějších soupeřů. A to i přes to, že v předchozí rychlostní zkoušce zaznamenal problémy s brzdami. "Na dvojce jsme zjistili, že máme příliš měkké brzdy. Nebylo to vůbec příjemné, nemohl jsem jim od té doby věřit a tak jsem brzdil vždy o něco dřív. Na mokru nebo na sněhu to bylo výhodou, ale na suchu jsem naopak hodně ztrácel," popsal Viktor problémy, které jej sužovaly celou soutěž.

V noci z pátku na sobotu mohl mít klidný spánek, na konci první etapy totiž posádce týmu AMK Greit Plzeň patřilo třinácté místo mezi produkčními vozy. "Vzhledem k technice to první den o moc rychleji nešlo, o to více se těším na obtížnou druhou etapu. Mám totiž velmi rád zimní podmínky a na sněhu si vždy s chutí zablbnu, navíc se tu smazává výkonový handicap našeho vozu oproti špičce skupiny," očekával jezdec.

Byl tak prorokem následných událostí, rychlostní zkoušky totiž skutečně pokrýval z větší části sníh a led. Při prvním průjezdu zde totálně "vyhořeli" jezdci s vozy třídy A8, kteří měli na trati ještě obtížnější podmínky, než o hodinu později startující zbytek pole. Viktoru Szabó s Michalem Ježkem se naopak podařilo zajet úvodní rychlostní zkoušky fantasticky. Na krátké RZ7 zaznamenali devátý, o zkoušku dále dokonce čtvrtý čas v absolutním pořadí. Radost z průběžného čtrnáctého místa trvala až do osudné jedenácté vložky, kde se také oni nevyvarovali chyby a vycestovali do závěje. "Byl to důsledek několika chyb. Jednak jsme z časových důvodů ošidili trénink sobotní etapy a rozpis RZ11 jsme museli částečně opsat od Pepy Semeráda. Tak se stalo, že jsme zatáčku měli popsanou menší obtížností. Na části se suchým asfaltem nám pak nezafungovaly zimní gumy a vlétli jsme do závěje. Ačkoliv byla na místě spousta diváků, pomohlo jich jenom pár, za což jim děkuji. Ti nás vytlačili zpět na cestu až po dvou minutách…" zalitoval Viktor. Do konce soutěže si ještě stačil o dvě příčky polepšit, nakonec jen jediné místečko chybělo k průniku do první desítky produkčních vozů. "Nejeli jsme sem kvůli výsledku, důležité jsou odjeté kilometry. I tak si myslím, že až na tu chybičku mohu být s výkonem spokojen. Rád bych příště vyrazil s nějakou lepší technikou, evo pětka totiž za konkurencí už silně pokulhává, ale prioritou jsou nadále sprintrally," doplňuje jezdec.


-Vicky- Media Productions
foto: F. Dušek




Emil Triner k Šumava rally


Nemalé zmatky provázely snad již tradičně víkendovou Mogul Šumava rallye 2004, druhý podnik mistrovství České republiky, který se nečekaně jel za zimních podmínek na uklouzaných a zledovatělých silnicích. Emil Triner, Miloš Hůlka a vůz SEAT Cordoba WRC EVO III však patřili mezi ty, kteří nástrahy úspěšně zvládli. Mezi vozy skupiny A a třídy WRC, oddělené od ostatních startujících, dojeli jako třetí, i když ve výsledku si ze zasněžené Šumavy odvezli osmé místo za několika slabšími vozy skupiny N.

Kromě zákazu pneumatik s hřeby, které neschválilo ředitelství soutěže s originální radou, že závodníci mají jet opatrněji a pomaleji ( ……), konečné celkové výsledky zcela zásadně ovlivnil fakt, že vozy skupiny A8 startovaly s odstupem cca 40 minut od ostatních soutěžících a za poměrně odlišných podmínek. Proto také na několika úsecích sobotní části soutěže produkční vozy zajížděly lepší časy, než upravené speciály. A pokud neupravený vůz dosáhne zajet o minutu, či dvě lepší čas, než závodní speciál, zřejmě není něco zcela v pořádku.

Emil Triner, startující s nejvyšším startovním číslem v historii svého závodění ( 507) byl na první, tedy okruhové erzetě u Čínova a Klatov asi jediný, kdo nezvolil slicky a kdo jel na mokrých pneumatikách. Logicky tedy v úvodu trochu ztrácel, ale získal na dalších dvou zkouškách, na kterých byly vhodnější právě mokré pneu.

Po třech úvodních RZ byl čtvrtý, přestože na dvojce vypadl svod výfuku a do kabiny šel dým. V prvním servisu se ale problém vyřešil a posádka mohla pokračovat dál. "Je to pneumatiková ruleta, bylo to dobré rozhodnutí. Časy vypadají slušně a odstup je minimální," pochvaloval si úvodní část soutěže šéf týmu Pavel Kouřil.

Triner navíc již v RZ 3 u Strážova zajel druhý nejrychlejší čas, mimochodem zcela shodný s Kopeckým s tovární Fábií WRC. "Je to klasická Šumava – nikdo nic neví, jsou tady strašný zmatky….." zněly první zprávy z jihu Čech. Přitom ty největší zmatky měly teprve přijít v sobotní části soutěže, jejíž pořadatele zaskočila sněhová kalamita. A pak také jejich vlastní rozhodnutí o zákazu hřebů do pneumatik.

Nicméně Trinerovi se v úvodní den celkem dařilo. Až v závěru dne hned po startu RZ prorazil pneumatiku a ztratil minutu. Ze čtvrtého místa klesl na šesté, ale Cordoba stále byla ve společnosti nejrychlejších konkurentů.

Hlavní zmatky a zcela nečekaný vývoj situace na čele rallye přišly v sobotu. "Snad všichni ze špičky byli venku z trati a ztratili, Emil taky a ztratil asi minutu. Jinak je vše bez problémů," hlásil Kouřil. Důležité ovšem bylo , že v desáté i jedenácté zkoušce zajel Triner druhý nejrychlejší čas. Následující RZ 12 dokonce vyhrál a potvrdil slova o skvělém naladění vozu na tuto soutěž. A že to nebyla náhoda, ukázal Triner ještě v poslední 15 RZ, kde společně s Polákem Kuzajem zajel opět nejrychlejší čas. Druhý den soutěže tedy pro Cordobu WRC dopadl skvěle – tři druhá místa a dvě první těšila všechny příznivce týmu.

Vítězem soutěže se zaslouženě stal Martin Prokop a na páté pozici se ( v pořadí třídy A8 druhý) umístil mistr republiky Václav Pech s Fordem Focus WRC. Triner s Hůlkou byli klasifikováni jako osmí, když k překonání Trojana i Červenky chybělo jen několik málo sekund. Mezi vozy třídy WRC to ale bylo skvělé třetí místo. "Jsme maximálně spokojeni, trochu mne mrzí ta enka před námi, protože jela za úplně jiných podmínek. Nemám výhrady k těm hřebíkům, akorát už nejspíš rok nevyužijeme hřebíkové gumy, které jsme koupili. Všichni měli stejné podmínky, tedy všichni ze špičky, a prokázalo se, že těžké podmínky Emilovi vyhovují," zhodnotil celkově soutěž Kouřil.

"Důležité bylo, že vůz jel téměř bez problémů a držel krok se špičkou. Preventivně jsme jenom odhalili závadu na turbu, které jsme vyměnili. Ještě budeme muset zlepšit nastavení podvozku a pak se dokážeme ještě více zrychlit," řekl dále Kouřil a pokračoval na téma nového opatření při českých soutěžích, vycházejícího z dohody českého FASu s FIA : "Do budoucna by se mělo něco udělat s tím odstupem WRC od ostatních vozů. Hlavně je otázkou, proč chtějí Klatovy ME, když přijel vlastně jen Kuzaj."

Český šampionát bude pokračovat třetím kláním o prvním květnovém víkendu v okolí Valašského Meziříčí a slovenského Púchova. Dva týdny poté se pojede Autotec rally v Brně, kde tým rovněž zvažuje svoji účast, jelikož se jedná o domácí soutěž.

SEAT SPORT Czech Republic media servis
Text: Pavel Jelínek
Foto: RSP

Související odkazy:
Jak se skáče v Čechách – video
Návrat starých časů…?
Robert Vodička k Rally Šumava
Mogul Šumava rally pohledem týmů 2.
Rally střípky #1 (Mogul Šumava rally 2004)
Vítěz třídy A6 k Rally Šumava
Fotografie z Mogul Šumava rally 1.
Celkové výsledky Mogul Šumava rally + www odkazy posádek
Přípravy před Mogul Šumava rally
Mogul Šumava Rallye – mapy RZ
Mogul Šumava Rallye - seznam přihlášených posádek + www odkazy
Mogul Šumava Rallye - časový harmonogram
Mogul Šumava Rallye – program soutěže
Soutěž před letošním ročníkem Mogul Šumava rallye

Vše o letošním ročníku této soutěže
Online výsledky
Video sestřihy nejen havárií
Nástrahy rally
Ostatní podniky


 
Top 5 článků za 14 dní
Reklama
"TZ: Mogul Šumava rally pohledem týmů 2." | Přihlásit/vytvořit účet | 0 komentář(ů)
Body

Za obsah komentářů je zodpovědný uživatel, ne provozovatel těchto stránek
  




Webhosting poskytuje: PC servis Zlín - Ing. David Zvonek
webmaster: Ing. David Zvonek, spolupráce Lukáš Vičánek
na obsahu stránek se podílí: Ing. Pavel Zvonek, Zdeněk Vladyka, Ing. David Zvonek, Štěpán Forman a další


© Copyright RS-Příluky. Stránka potřebuje 1.439978 vteřiny k natažení.