Týmový komentář RSP po Valašské rally 2003
Datum: Neděle, 27 Duben 2003 @ 12:55:11
Téma: Týmové Informace

Rally2.comPozměněná trať Valašské rally přivítala na svém startu dvě posádky startující pod hlavičkou Rallysportu Příluky – Jaromíra Tarabuse s Igorem Norkem a rakouskou posádku Johann Drapela – Corina Konrad. Navíc další člen RSP Jarda Blažek četl noty v kitu Milana Kneifela. Všechny naše posádky dojely do cíle a navíc získaly poháry za umístění na stupních vítězů.

Po prvenství na Šumavě se čekal od našich posádek ve třídě N2 i A5 atak na první místa i na Valašské rally. Netušili jsme však, co přinese start rakouské posádky Johann Drapela – Corina Konrad. Pilot není našim rally fanouškům žádnou neznámou. Jedná se totiž o velmi zkušeného rakouského soutěžáka (více se dozvíte na jeho stránkách www.msc2000.at) , který má za sebou 100 závodů jako spolujezdec a 20 závodů jako jezdec. Ve své dlouhé kariéře navigoval spoustu výborných rakouských pilotů. Jedná se také o několikanásobného účastníka Barum rally. Pamětníci si možná vzpomenou na jeho výlet do potoka na Pindule v roce 1995. Podle testování na polygonu v Deštné (3x mimo trať při třech průjezdech) jsme čekali velmi agresivní jízdu. Johann však dokázal při Valašsce prodat své zkušenosti a soutěž v klidu dokončil na druhém místě ve třídě N1. Přestože se Tarabus i Kneifel usadili od počátku na čele svých tříd, nevyhnuly se jim problémy. Jarda Blažek: "Na 1. RZ jsme měli problémy s brzdami, které přetrvávaly až do konce závodu. Mechanici ke konci rally zjistili pravděpodobnou závadu. Na 2. RZ, první vracák po startu, nám při dobržďování spadly sluchátka pod ručku, takže jsme to nějak špatně odbrzdili a zadníma kolama spadli z cesty. Při druhém průjezdu se nám stalo to samé, ale už bez sluchátek. Naštěstí to bylo v malé rychlosti a do kopce. Moc jsme neztratili." Páteční den končil v mlze a Mira Tarabus zde rychlou jízdou vybojoval rozhodující náskok: "Díval jsem se na tachometr a i v té husté mlze tam byla pořád stovka," oddychoval si v cíli jeho spolujezdec Igor Norek.

Druhý den byly karty v podstatě rozdány. Naše dvojice měly před svými pronásledovateli poměrně slušný náskok. Přesto se jim nevyhnuly další problémy. Jaromír Tarabus: "V poslední RZ nám v druhé polovině vložky ušla guma, přestože jsem si nebyl vědom chyby ze své strany. Dojížděli jsme zbytek RZ po prázdné pravé pneu. Naštěstí jsme měli dost velký náskok před soupeři a tak i 40 sekundový rozdíl od našeho prvního průjezdu nám stačil v naší třídě na vítězství." Jarda Blažek: "V průběhu soboty se nám asi od nárazů rozsypal poslední díl výfuku. Navíc na poslední RZ nám asi 500m po startu začal do kabiny vnikat bílý kouř. Byl specifický a vůbec jsme nevěděli od čeho vznikl. Zvolnili jsme, protože nebylo kam spěchat, snažili jsme se jen dokončit." Vše nakonec dopadlo na jedničku. Třída N2: Jaromír Tarabus - Igor Norek 1. místo. Třída A5: Milan Kneifel – Jaroslav Blažek 1. místo. Třída N1: Johann Drapela – Corina Konrad 2. místo.

Na závěr tradičně několik otázek.
Jak se vám líbily nové úseky?
Jarda Blažek:

První dvě páteční RZ byly klasické, ale Rajnochovice se mi opravdu líbily. Sobotní RZ byly podle mě na kita příliš rychlé a místy hodně rozbité. Ale jely se opravdu ve velice hezkém prostředí.

Jaromír Tarabus:
Nebyly špatné, bohužel místy velmi rychlé. Podle toho jak se o nich mluvilo před závodem, jsem čekal krásné technické rychlostní zkoušky, ale po tréninku jsem byl trochu zklamán rychlými úseky. Krásné technické úseky se však našly i zde. Z mého pohledu se nezdály RZ až tak rozbité. Děr tam nebylo tolik, ale spíše spousta vytahaného ostrého kamení.

Jak se vám jelo v páteční večerní mlze?

Mlha byla pro mě velká a dobrá zkušenost. Je to kvůli orientaci velmi náročné i pro spolujezdce. Tady se poznalo, jak kdo věří rozpisu a svému spolujezdci. I když v některých místech mohl mít jezdec rozpis jaký chtěl, ale stejně to nešlo.

Jelo se mi blbě, asi jako každému. Neustále jsem přepínal světla a zkoušel co bude nejlepší. Moc to, ale nepomáhalo. Podle svého času z této RZ si, ale na mlhu nemůžu stěžovat.

Celkové hodnocení:

Škoda, že byla velká úmrtnost konkurence. Celkově byla podle mě, ale soutěž zbytečně roztahaná. Poslední přejezd do Valašského Meziříčí nebyl pro našeho kita. Až na ty drobné problémy bylo auto opět 100% připravené. S výsledkem jsme maximálně spokojeni. Jestli se zúčastníme květnového Krumlova není v tuto chvíli ještě jasné. Každopádně se tam pojedu podívat případně i jako divák.

V pátek jsme udělali pár drobných jezdeckých chyb s menší časovou ztrátou. Na 2. RZ hned v prvním vracáku po startu jsem si naivně myslel, že se auto urve na suchém asfaltu na ručku, ale nestalo se tak a po menším oblouku jsme se předkem málem zapíchli ven. Museli jsme zařadit zpátečku a vycouvat. Druhý den jsme byli podle časů z pátku zařazeni před WRC Staňka. Bylo mi jasné, že na rychlých sobotních RZ nás musí dojet. Nakonec nás i s defektem dojel 3x. (na sobotní 1. 4. a poslední RZ). Předjíždění se vždy obešlo bez problémů. V klidu jsem ho pouštěl. Několik sekund jsme tímto ztratili, ale to nemělo vliv na náš výsledek. Jelo se mi velice dobře a s výsledkem jsme spokojeni. Auto bylo perfektně připravené. Jeli jsme bez technických závad. Chtěl bych mechanikům poděkovat za výbornou práci.

Johann Drapela:
Byl jsem velmi spokojen s vozem i novou spolujezdkyní. Byl to náš první závod po nepovedeném Semperitu. Trať se mi líbila a s konečným umístěním jsme absolutně spokojeni, jelikož už uběhla nějaká doba od našeho posledního startu v rally. Našimi dalšími plány jsou starty na Rally Bohemia a na nějakém českém rallysprintu, pravděpodobně na Brně. V srpnu plánujeme populární šotolinový rakouský Harrach sprint.. Všechny tyto starty se odehrají se stejným vozem, jako na Valašsce.

Text: Pavel Zvonek

Tento článek je z Rally2.com - Rallysport Příluky: infomace, fotografie a videa z rally