Marcus Grönholm a Peugeot 206 WRC nedali nikomu šanci
Datum: Pondělí, 30 Prosinec 2002 @ 00:56:30
Téma: Zahraniční souteže

Na konci kalendářního roku nastal čas zbilancovat letošní sezónu nejoblíbenější motoristické disciplíny – rally.



Mistrovství světa začalo jako každoročně v Monte Carlu. Nejlepší start do sezóny měl francouzský mladík ve službách Citroenu Sebastien Loeb s Citronem Xsara WRC, bohužel po rozhodnutí komisařů o vítězství přišel díky nepovelené výměně pneumatik v tankovací zóně. Deset bodů si tak mohl na své konto připsat Tommi Mäkinen, druhý skončil penalizovaný Loeb a třetí Carlos Sainz. Nejlepší ze škodováků byl desátý Toni Gardemeister, Eriksson byl velice rád, že soutěž dokončil a Roman Kresta skončil zapřený o sloup nad hlubokou propastí. Posádce se naštěstí nic nestalo, obrázky z havárie obletěli celý svět.

Hned na začátku února byla na programu Švédská rally, jediná skutečně zimní soutěž v celém šampionátu. Za její dlouholetou historii v ní vždycky triumfoval seveřan. A nejinak tomu bylo i letos. Zvítězil Fin Marcus Grönholm před Harrim Rovanperou, oba na Peugeotech 206 WRC. Čest neseverských jezdců zachraňoval třetím místem Carlos Sainz na Fordu Focus WRC. Škodovka měla na dosah body, ale cíl nakonec spatřil jen veterán Stig Blomqvist, Kenneth Eriksson musel odstoupit z pátého místa těsně před koncem soutěže. Tomáš Hrdinka se Subaru Impreza WRC Švédskou rallye po potížích s autem nedokončil. První start si odbyl i Pavel Valoušek se seriovým Mitsubishi Lancer, ale cíl také nespatřil.

Dokonalý triumf předvedli francouzské vozy Peugeot na francouzském ostrově Korsika. V cíli jim patřili celé stupně vítězů v pořadí Panizzi, Grönholm a mistr světa Burns. Francouzský specialista na asfalt opět ukázal, že letos ho na tomto povrchu jen těžko někdo porazí. Škoda Motorsport odjížděl z Korsiky zklamán, cíl viděly jen dvě Octavie, na dvanáctém místě skončil Toni Gardemeister a poprvé dokončil soutěž mistrovství světa Roman Kresta na čtrnácté pozici.

Ke čtvrtému podniku se soutěžáci přestěhovali do slunného Španělska. Zvítězil opět fenomén Panizzi před svým týmovým kolegou Richardem Burnsem, který porazil třetího Philippa Bugalského na Citroenu Xsara. Opět bez bodů odjížděla Škodovka, i když opět k nim bylo opravdu blízko. Gardemeister skončil jedenáctý, v poslední etapě předvedl skvělý výkon, ale Delecoura s Mitsubishi a Loixe s Hyundaiem za sebou neudržel. Kenneth Erikkson dojel do cíle na místě sedmnáctém a Stig Blomqvist musel odstoupit pro poruchu alternátoru.

Plný počet bodů si připsala francouzská značka i na Kypru, za vítězným Gronhölmem skončil druhý Burns, třetí byl pro tentokrát Tommi Mäkinen. Octavie bojovali, ale zase to o vlásek nevyšlo, Eriksson byl klasifikován na místě devátém, Gardemeister dojel patnáctý a Roman Kresta uvízl v jedné z rychlostních zkoušek v bahně odkud se bohužel nevyhrabal. Dobrý výkon podal český jezdec Pavel Valoušek, ale ani na Kypru cíl po havárii neviděl.

Prolomení suverenity Peugeotu se konalo až na jižní polokouli, v Argentině. Oba Peugeoty byli v cíli diskvalifikovány, Grönholm za přijetí cizí pomoci a Burns za nižší váhu setrvačníku, vítězství si tak na své konto připsal ,,El Matador“ Carlos Sainz a vyrovnal tak rekord Mäkinena v počtu vítězství. Z vyloučení Peugeotů profitovali i škodováci a připsali si první body za páté místo Gardemeistera a šesté Erikssona navíc devátý dojel místní oblíbenec Gabriel Pozzo. Ani napotřetí se nepodařilo prolomit smůlu Pavlu Valouškovi, který do cíle opět nedojel.

Další klasikou je řecká Akropolis rally. Překvapivě triumfoval Colin McRae s Fordem Focus WRC. Vítězství potvrdil ještě třetím místem Carlos Sainz. Mezi ně se vklínil jen Marcus Grönholm. Český tým pronásledovala řada technických problémů a defektů, desátý dojel Gardemeister, čtrnáctý Eriksson a sedmnáctý Stig Blomqvist.

Nejnáročnější soutěž celého seriálu, to je Safari rallye. Vítězství si připisuje znovu Colin McRae a stává se nejúspěšnějším jezdcem historie, když vyhrál po pětadvacáté! Náročnou rallye dokončilo pouze dvanáct posádek, druhý skončil Fin Rovanperä, třetí Švéd Radström, nás však mohlo těšit sedmé místo Romana Kresty a tím i tři body do kasičky hodnocení značek. Roman je prvním Čechem, kterému se podařilo soutěž dokončit.

Na řadě byla jedna z nejoblíbenějších soutěží – Neste rally ve Finsku. Zdejší rychlé šotolinové tratě s mnoha horizonty dělají veliké problémy, zejména nezkušeným jezdcům. Je to zde o to těžší, protože se chtějí předvést i místní, velice rychlí mladíci. Zvítězil celkem bez problémů Marcus Grönholm, druhý byl Burns a třetí místo je skvělou odměnou za výborný výkon pro Nora Pettera Solberga. Škoda Motorsport nasadil poprvé třetí evoluci Octavie WRC, ale ani skvělý výkon Toniho Gardemeistera navíc než na dvanácté místo nestačil. Eriksson musel odstoupit pro technickou závadu. Počtvrté startoval v mistrovství světa Valoušek, již tradičně však havaroval.

Novou soutěží v mistrovství světa byla Německá rallye. S velice zajímavou tratí a nevyzpytatelným počasím si nejlépe poradil Sebastien Loeb a zvítězil. Za ním skončili dva Peugeoty v pořadí Burns a Grönholm. Škodovka dali šanci ve třetí Octavii WRC německému jezdci Mathiasi Kahlemu, jeho účinkování však ukončila porucha zavěšení motoru. Gardemeister havaroval a tak čest zachraňoval desátým místem Kenneth Eriksson. Na startu se objevil i Jan Kopecký s Toyotou Corolla WRC týmu JM engineering, soutěž však nedokončil, naopak Slovák Tibor Cserhalmi Octavii WRC českého týmu Pro racing do cíle dovezl.

Poslední asfaltovou soutěží byla tento rok Rally San Remo. Jasným favoritem byl Panizzi, který nemohl v Německu startovat, když si doma při výměně žárovky poranil klíční kost a musel dokonce na operaci!! Vrátil se ve skvělé formě a porazil v cíli druhého Grönholma, za kterým skončil Solberg. Zklamaní se domů znovu vraceli škodováci. Gardemeister skončil po nárazu na betonovou zídku a jedenácté a dvanácté místo Erikssona s Krestou na body nestačilo.

Na Novém Zélandu se již rozhodlo o titulu mistra světa a to jak v pořadí jezdců tak i v pořadí značek. Druhý titul ve své kariéře si připsal Marcus Grönholm a první místo ve značkách obhájil Peugeot. Zéland je velice podobný Finsku, jen chybí horizonty. Grönholm od začátku nenechával nikoho na pochybách a po havárii Burnse si s přehledem dojel pro vítězství. Druhý byl Rovanperä a třetí smolař Mäkinen. Ze dvojice škodovek si lépe vedl Gardemeister na osmém místě, Eriksson na druhé erzetě skončil mimo trať.

Předposlední soutěží byla Australská rally. Opět triumfoval Grönholm, popáté v sezóně, před Rovanperou a Solbergem. Vzrušení přinesla dodatečná diskvalifikace Tommiho Mäkinena, za porušení váhového limitu, čímž sena šesté místo posunul Toni Gardemeister. Před poslední soutěží se tak srovnalo pořadí v hodnocení značek. Jak Škoda, tak Mitsubishi i Hyundai měli shodně devět bodů.

Šampionát vyvrcholil ve Velké Británii. Na začátku opět vedl Grönholm, ale po jeho havárii se na čele utkali dva mladíci Solberg s Märtinem. První vítězství si na své konto připsal Nor Solberg. Boj o čtvrté místo pro sebe rozhodl korejský tým Hyundai, Škoda Motorsport na body nedosáhl. Gardemeiser byl klasifikován na desátém místě, Eriksson skončil třináctý a soutěž dokončil i Roman Kresta na patnáctém místě.

Finský šampión Marcus Grönholm předváděl po celý rok opravdu skvělé výkony a titul mu patří právem. Vděčí za to také skvělému vozu Peugeot 206 WRC. Zahanbit se nedali ani jeho kolegové Rovanpera, Burns a Panizzi. Ford asi před sezónou přeci jenom myslel, že Peugeoty prožene víc. Colin McRae se nevyhul svým pověstným haváriím, Sainz byl jako každoročně velice spolehlivý, ale vystrkovat růžky začali i mladíci Märtin s Duvalem. Velikým smolařem byl letos Tommi Mäkinen a vítězství s Monte je jen slabou náplastí, Petter Solberg však potvrzoval po celý rok výbornou formu, která vyvrcholila v závěru vítězstvím. Hyundai, když je spolehlivý, tak se může měřit i s první trojkou. Dvojici Schwarz a Loix skvěle doplňoval veterán Juha Kankkunen. Ve Škoda Motorsport nemůže vládnout spokojenost, ale dozajisté míry ani zklamání. Gardemeister ukázal, že dokáže být hodně rychlý, Erikssona provázelo hodně technických problémů. Roman Kresta se stále učil, skvěle mu vyšla Safari. Nad jeho budoucností ve Škodovce však visí veliký otazník. Propadákem bylo účinkování Alistera McRae a Francoise Delecoura, které doplňoval Jani Passonen. Tým Mitsubishi se tak rozhodl, že příští rok vynechá a vrátí se až bude mít k dispozici konkurence schopné auto. Mimo hodnocení se několika soutěží zúčastnil Citroen, který se nadcházející sezónu objeví na všech čtrnácti soutěžích a bude obávaným černým koněm.

Text: Petr Šulčík



Tento článek je z Rally2.com - Rallysport Příluky: infomace, fotografie a videa z rally
Rally2.com - Rallysport Příluky

URL adresa článku: http://www.rally2.com/article.php?sid=776