Valašské bahenní lázně - Guťákův komentář
Datum: Středa, 05 Duben 2006 @ 10:23:11
Téma: Ostatní rally

Po dlouhých letech účinkování v mezinárodním mistrovství letos Valašská rally zaznamenala ústup ze slávy do "3. ligy" a konala pouze jako první podnik "poháru". Přesněji řečeno Poháru České republiky rally, což je letošní reinkarnace Českomoravského poháru rally. Tu způsobil fakt, že Federace automobilového sportu pověřila promotérstvím seriálu společnost Rallye sport promotion, namísto dosavadní Asociace automobilového sportu, která tento seriál založila.



Po dlouhých letech účinkování v mezinárodním mistrovství letos Valašská rally zaznamenala ústup ze slávy do "3. ligy" a konala pouze jako první podnik "poháru". Přesněji řečeno Poháru České republiky rally, což je letošní reinkarnace Českomoravského poháru rally. Tu způsobil fakt, že Federace automobilového sportu pověřila promotérstvím seriálu společnost Rallye sport promotion, namísto dosavadní Asociace automobilového sportu, která tento seriál založila. Soutěž byla také čtvrtým podnikem Rally Super Serie pro FASem zakázané výkonné vozy A8 a A7 v kitové úpravě. Jako bonus obdržela navíc poněkud abstraktní označení Přebor Moravy.


Letošní mocná zima způsobila, že "valaška" byla první letošní soutěž v jiných, než zimních podmínkách. Přesto bylo hlavním tématem diskusí v týdnu před soutěží jednoznačně počasí. Povodně, které v současné době sužují českou republiku, se zcela nevyhnuly ani okolí Valašského meziříčí. Naštěstí pár dní před soutěží se rozdivočelá Bečva stabilizovala a tak nestálo konání soutěže již nic v cestě, kromě toho, že bylo nutno zkrátit jeden měřený úsek o necelé tři kilometry. Označit však povrch trati soutěže za standardní také není možné, jelikož na cestách a cestičkách kolem "Valmezu" zůstalo po tání extrémního množství sněhu velké množství vody a bláta. V kombinaci s některými zařazenými šotolinovými úseky tento stav jen podtrhl možnost zavzpomínat na už téměř zapomenutou obtížnost automobilových soutěží před necelými dvaceti a více lety, kdy se ještě jezdilo cestou necestou, polem nepolem, brodem nebrodem. Najít po soutěži fotografii, kde by kolem závodního vozu nestříkaly gejzíry bláta nebo vody, je pomalu úkolem pro detektiva. A kdo že se to vlastně přijel takto "vykoupat"?

Z loňské špičky ČMPR, tvořené Kožmínem, Orsákem, Ottou, Landou a Hendrychovými, přijeli nakonec jen posledně jmenovaní, a ti ještě navíc museli na RZ 5 odstoupit pro technickou závadu. Volný prostor se tedy otevřel pro ostatní posádky. Nic však se však otevírat ani nepotřeboval předloňský vítěz ČMPR Flídr, jež se poprvé v letošní sezoně objevil opět s Octavií WRC, a jakožto jediný jezdec na voze této kategorie byl pasován do role jednoznačného favorita. Z plánovaného svezení nic neměl sporadicky se u nás objevující rakušan Eddy Schlager, když se již od startovní rampy potýkal se závažnými technickými problémy svého Lanceru šesté evoluce (přesto dokázal zajet do odstoupení jeden 3. a 6. čas). S trojkou vyrazil s áčkovým "mišákem" divoký Kurka, Feckovi dělal spolujezdce rallyový žurnalista Viktor Hausknotz.

Z dvoukolek vzbudil před startem jednoznačně největší pozdvižení několikanásobný mistr enkových šestnáctistovek Jaromír Tarabus. Ten si měl poprvé od svého premiérového startu se Škodou Favorit v roce 1998 vyzkoušet vůz skupiny A, a to sice hned kitové provedení Felicie 1600. Výrazným prvkem startovního pole byly tentokráte "cupové" Fábie, když Valašská rally byla součástí jejich poháru. Se zvědavostí se čekalo na to, co předvedou polští hosté Boruta a Grzybek s enkovými dvoulitry Cliem resp. Civicem Type-R. K vidění byla také česká premiéra Alfy Romeo 147 N/3 v rukou posádky Rada-Petr. Historiky zastupovalo trio rychlých Kadettů z Kart centra ve složení Tenkl, Tichý, Hájek. Divácky vděčné staré škodovky zase stejně jako v minulém roce reprezentovali rychlý Habart s krásnou 120S a Stráský se Šubrtem na typech 130L a LR. V příštím závodě by k nim snad měl po roce opět přibýt Mácháček s další "elerou".

Celkem nakonec odstartovalo 46 posádek, což sice není mnoho, ale odpovídá to zhruba počtu, který startoval v moravských pohárových soutěžích v loňském roce, takže z toho hlediska setrvalý stav. O budoucí letošní účasti v PČRR to však asi vzhledem k zařazení do Super Serie, brzkému termínu soutěže a její, v rámci poháru výjimečné, tradicí asi moc nevypovídá.


Pojďme se však podívat na samotný průběh soutěže. O osudech Hendrycha a Schlagera již řeč byla. Na RZ1 neustáli nadšení ze začátku nové sezony hned dvě posádky, když havaroval loňský vicemistr skupiny SA1 Majer s Felicií a Jílek s Nissanem Sunny (oba však nastoupili další den v rámci superally). Bohužel začátek závodu neustál ani motor Tarabusovy Felicie (ojnice) a ten tak musel již na RZ1 odstoupit bez možnosti zajet si alespoň jediný čas. Již na RZ 1 se na prvních třech místech utvořilo takové pořadí, které vydrželo až do cíle (!), takže tato rally bude letos pravděpodobně jednou z těch s nejpoklidnějším průběhem. Toto pořadí znělo dle očekávání první Flídr, který svůj um za volantem "WRCu" prokázal již loni na podzim, za ním pak stabilitou svých výkonů překvapili Silvestr Mikuláštík a zejména nepříliš známý Martin Vlček na starých Imprezách WRX. Čtvrté místo obsadil po prvním testu Vladimír Berger, zde však byla stabilita jeho pořadí narušena Františkem Doškem, jež po čase opět zkoušel štěstí v rally a po RZ2 se dostal před daleko zkušenějšího Bergera. Spěch se však Doškovi nevyplatil a již na následující RZ 3 havaroval. Tato RZ ukončovala první sekci a ze šestého místa až na chvost startovního pole se v ní se po defektu propadl Tomáš Kurka a na konci etapy vzdal boj úplně a využil Superally. Dle výsledků i vizuálních dojmů od diváků tvrdili muziku především Poláci. Famózní Grzybek se pral s "tajprem" o páté místo se Skoupilem testujícím osmou evolucí Lanceru a Boruta s Cliem byl vklíněn na desátém místě mezi jezdci Fabia Cupu, který vedl celkově devátý Sedláček, jak bývá zvykem. Sedmé a osmé místo drželi Mulačovi a Hendrychovi.


Druhá sekce pátečních tří erzet se jela již ve velmi v pozdním večeru za naprosté tmy. Svoji pověst nočního dravce zde jen a jen potvrdil Josef Sedláček, když zajel v noční sekci s "malorážkou" neuvěřitelná jedno třetí a dvě čtvrtá místa v absolutním pořadí(!), což mělo za následek, že se po 1. etapě ocitl na celkovém čtvrtém místě. Jedno senzační čtvrté místo si na RZ 5 připsal i mladý Levora. Naopak se až dvacátými dosahovanými časy se za tmy velmi propadal Mulač. Na 4.-7. místě bylo neuvěřitelně narváno, když se jezdci se zcela různorodými vozy (A5, A7 VK, N4, N3) vešli do 1,7 sec. Nicméně ani rozestupy na dalších místech nebyly velké. Na čele však vládl klid, přestože poslední dvě noční RZ vyhrál nikoliv Flídr, ale Mikuláštík s "enkem". Závěr první desítky ovládli jezdci Fabia Cupu.
Pořadí po 1. etapě: 1.Flídr, 2.Mikuláštík, 3.Martin Vlček 4.Sedláček 5.Vl.Berger 6.Skoupil 7.Grzybek 8.Vokál 9.Levora 10.Lešanský


Sobotní etapa začínala díky neobvykle sestavenému harmonogramu až velmi pozdě, takže se jezdci vydali na trať první zkoušky až v půl dvanácté. Čekalo je již pouze pět poměrně dlouhých rychlostních zkoušek, a to sice trojí průjezd RZ Kleč a dva průjezdy RZ Helfštýn. Všechny zkoušky tohoto dne vyhrává pochopitelně Flídrovo WRC. Hned po ránu se propadá zpět na sedmé místo Sedláček a pokračuje souboj Grzybka a Skoupila o páté místo. Na RZ8 (Helfštýn I) opouští první desítku Levora, který si možná vzpomíná, jaké divoké kousky předváděl zde na Valašce loni (dvakrát během prvního dne obouchal auto ze všech stran) a alespoň posílá auto do hlubokého bláta. Obětaví diváci jej z něho nakonec vytáhli (údajně i za cenu ztráty bot), ale stálo to dlouhých 10 minut. RZ9 (Kelč II) se stává smolnou pro dosavadně nejrychlejší škodovku se zadním pohonem, když se Šubrt po defektu propadá z 23. na 30. místo. Na blinkry jede bronzový muž M. Vlček, ale bohatý náskok na Bergera mu vystačí až do cíle.


Po servisní pauze následují poslední dvě RZ. V předposlední se kromě odstoupení Mulačových nic zajímavého neděje. Za to v poslední RZ ještě sprintuje Skoupil a třetím časem uniká porážce od polského "tajpru" a obsazuje páté místo. S dalším "mišákem", avšak starší evoluce, ještě přespurtovává učící se Dohnal Vokálovu Fábii v závěru první desítky. Divácky nejvděčnějším objektem byl během celé soutěže dle většiny dojmů Mikuláštík, jež měl pro svůj rozevlátý styl ideální časové i přírodní podmínky. Smolařem soutěže se pro změnu stává vedoucí posádka historiků Tenkl-Šubrt, když na poslední RZ o nerovnost na vozovce poškozuje kardan a odstupuje ze 14. místa. Dokonale je však na tomto místě zastupují týmový kolegové Tichý–Horák, jedoucí v závěsu za nimi. Soutěž nakonec dokončilo 35 posádek.


Pořadí v cíli: 1. Flídr, (Octavia WRC) 2. Mikuláštík (Impreza N4, 3.Martin Vlček (Impreza SA4) 4. Vl.Berger (Octavia A7VK) 5.Skoupil (Lancer Evo VIII N4) 6.Grzybek (Civic Type-R N3) 7. Sedláček (Fabia A5) 8. Dohnal (Lancer EVO VI N4) 9. Vokál 10. Lešanský (oba Fabia A5)
Historická vozidla: 1. Tichý (14.abs.), 2. Hájek (20.) (oba Opel Kadett Coupe), 3. Habart (22. Škoda 120S)
Skupina V: 1. Stráský (24.) Škoda 130L, 2. Šubrt (27.) Škoda 130 LR

Na závěr trochu statistiky:
11 RZ (6+5), 140km, odstartovalo posádek 46, dojelo 35.
Vítězství v RZ: Flídr 8, Mikuláštík 2.

Za druhým podnikem se PČRR přesune jen o kousíček západněji, jelikož jím v termínu 19-21.5. bude Rally Ecce Homo v okolí Šternberka. Rally Super Serie pokračuje Eurostroj Rally Tišnov 12.-13.5.

Text: Aleš Holakovský
Foto: Jaroslav Kunčík



Tento článek je z Rally2.com - Rallysport Příluky: infomace, fotografie a videa z rally
Rally2.com - Rallysport Příluky

URL adresa článku: http://www.rally2.com/article.php?sid=1448