Rally2.com rally video videa sprint crash foto fotografie

  
Info
ISSN: 1213-9173
Vydává:
Rallysport Příluky
Šéfredaktor:
Ing. Pavel Zvonek
Vedoucí týmu:
Štěpán Forman
Doporučujeme
Nyní naše stránky prohlížejí 7 host(é) a 0 uživatel(é).


Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde.  
Barum rally
nejen 2008
eShop.Rally2.com
internetový obchod

 
Za rally po Evropě

Jak jsem viděl – Waldviertel rally 2002
Posláno Pondělí, 02 Prosinec 2002 @ 22:37:48  Vytisknout  Poslat článek známým
Autor článku: Petr Šulčík


Pořadatelé připravili velice zajímavou trať na malém prostoru, počet rychlostních zkoušek však snížili z 24 na 18. Jelikož to mám z Českých Budějovic "co by kamenem dohodil" nevynechal jsem ani shakedown, který se jel ve vesničce Jetzles, kde je k dispozici asfalto – šotolinový okruh ( loni jako RZ ).Testovací zkouška se však pořadatelům vůbec nepovedla. Vyhradili všem účastníkům ( i předjezdci!!!! ) jen dvě hodiny, a tak než se posádka dostala na start, musela vyčkat něco okolo půl hodiny. Z WRCéček jezdili jen Kopecký, Frycz a Szabó. Později jsem se dozvěděl, že ostatní si nastavovali vozy soukromě na jiných místech. Jedinou pozitivní věcí tak bylo počasí, byla sice zima, ale svítilo sluníčko.
Rok od roku se na startu této populární soutěže schází čím dál méně aut specifikace WRC. Letos se v těchto vozech přestavili Manfred Stohl ( Ford Focus WRC ), Raphael Sperrer ( Peugeot 206 WRC ), Václav Pech ( Ford focus WRC ) přijel znásobit loňské zkušenosti podobně jako Maďar Balazs Bénik ( Ford Focus WRC ), získávat je naopak chtěl Jan Kopecký ( Toyota Corolla WRC ), poprvé zde usedl do WRC Sebastian Frycz, velkou neznámou pro mě byl Maďar Gergely Szabó ( Toyota Corolla WRC ) a vyzkoušet Octavii WRC na šotolině chtěl Karel Trněný. V týdnu před soutěží se omluvil Franz Wittmann, který měl startovat Toyotou Corollou WRC od Grifone, ale nesehnal dostatek peněz, přesto se objevil v roli předjezce za volantem Mitsubishi Lancer Evo VII a perfektními průjezdy bavil diváky. Z českých posádek byl na startu dále Petr Poulík, Josef Peták, Martin Prokop ( poprvé se spolujezdcem Janem Možným ), Petr Žaludek, Lumír Gallia, Petr Fiala a Michal Honda. Velice jsem se těšil na Lancii Delta Krise Rosenbergera.

V pátek se počasí zhoršilo a bylo jasné, že to bude podobná blátoshow jako loni. Jako první místo jsme vybrali vracák z asfaltu na šotolinu za vesnicí Edengans. Stohl jede lehce bokem, naopak jeho největší konkurent Sperrer pěkně čistě. Největší štorc ze špičky jede Pech, ostatní jak je na první RZ obvyklé jeli spíše na jistotu. Stopky v cíli pak ukazují, že nejlepšího času dosáhl Sperrer. Po celkově asi dvaceti autech se přesouváme na velice známý vracák v Merkengerschi. Oproti loňsku zde zbourali dřevěnou stodolu, tudíž je lépe vidět. Kromě špičky, kde jedou všichni velice pěkně, se mi líbí i jezdci skupiny N a jsou zde vidět i několikeré hodiny a někteří mají co dělat aby netrefili hranici se dřívím. Svým průjezdem mě zklamal Karel Trněný, který jel "jak na vejlet." Na čtyřku se vydáváme, na doporučení Zdeňka Vladyky, za vesnici Klein – Reichenbach. A stálo to tu opravdu za to, úzký vracák na šotolině po náletu z kopce, poté jezdci objeli kopec a bylo je vidět ještě ve vinglu a v esíčkách před cílem. Všechno na šotolině.Od rozhlasového vozu se dozvídáme, že vede Stohl před Sperrerem a Bénikem, čtvrtý jede Venca Pech a hned za ním je Honza Kopecký. Stohl nemá ve vracáku problémy, ale po výjezdu z vinglu v esíčkách přejíždí kůlky i s pneumatikami, které vytyčovaly trať. Díváme se nahoru na kopec a očekáváme příjezd Sperrera. Najednou se rozutečou lidé na horizontu a Peugeot 206 WRC přijíždí místo po trati po poli. Dole ve vracáku couvá a ještě mu chcípne motor. Další vzrušení zažíváme při průjezdu Maďara Vizina s áčkovým Subaru Impreza. Ten spadnul ve vinglu do stoky a divákům trvalo dlouhou dobu než ho vytáhli. Po shlédnutí celého startovního pole i s populárními Žiguly se vracíme do Waidhofenu na servis.
Stohl měnil převodovku, kolem jeho stanu je hodně lidí, kteří odměňují mechaniky bouřlivým potleskem. Jinak ostatní jsou bez vážnějších problémů. Vidíme stát Petákova Peugeota ( prasklý tlumič a na káře přivážejí Octavii Trněného, který vylágroval motor.
Začíná se stmívat a my míříme na jeden ze dvou vracáků do Gross – Eberhartsu. Přední jezdci projíždějí bez vážnějších problémů, jen Szabó jde pozdě na brzdy a musí vykroužit kolečko v poli, čímž mě pěkně ohodil bahnem. O vzrušení se postaralo i jedno Mitsubishi ( bohužel ve tmě jsem neviděl kdo to byl ), které se nějak vůbec netrefilo do zatáčky a střihlo to vnitřkem přes ostrůvek.

Druhý den volíme s bráchou u některých fanoušků nepopulární "wéercéčka a jedem" a stíháme osm z devíti rychlostních zkoušek. Ještě před startem jsem si projel okolí vesnice Rafings, kde jsou opravdu zajímavé pasáže. Právě zde jsme začali a vidíme problémy Balazse Bénika se stěrači. Dokonce nedaleko od nás musel vystoupit a okno si utřít, čímž pochopitelně ztratil dost času. Vašek Pech tak mohl jet na třetím místě relativně v klidu. Rychle se přesouváme na nejdelší zkoušku, místem sledování je Kainraths. Zde zase přijíždí s otlučeným vozem Sperrer a velkou časovou ztrátu má i Pech, na kterého se už tlačí Kopecký. Problémy nebo spíše menší krizovku má i Stohl. Poté je na řadě rychlostní zkouška Hollenbach, která je z větší části právě šotolinová. Opravdu parádní místo, je to jak na RAC rally. Na Stohlovi je zde vidět, že na ní často jezdí v misrovství světa. Pěkný průjezd předvedl Pech a Benik. Toto kolečko jsme tedy objeli ještě dvakrát, a já jsem si tak nakonec sezóny nádherně užil WRCéčka na krásných a velice přehledných tratích. Za rok ve Waidhofenu nashledanou!

Poslední zastávkou byla servisní zóna odkud jsou tyto ohlasy:

Manfred Stohl:
"Je to dobré byla to pro mě velice dobrá soutěž, všechno jsem měl stále pod kontrolou, žádný problém a jsem velice šťastný. Museli jsme jen vyměnit převodovku, což mechanici v časovém limitu stihli."

Raphael Sperrer:
"Jsme velice šťastní, je to dobré pro celý tým Peugeot, kterému bych samozřejmě chtěl poděkovat za výborně připravené auto."

Jan Kopecký:
"Nejtěžší závod jaký jsme zatím jeli, strašný sračky, bláto, takovejch chyb co jsem udělal tady jsem neudělal za celou sezónu, jsme rádi, že jsme v cíli, a když měl Vašek nějaký problémy, tak jsme se dokonce posunuli na třetí místo, jsem strašně šťastný, byla to tady dobrá škola."

Václav Pech:
"Těžký závod, nebylo to moc regulérní, šlo o to hlavně to přejet bez újmy a někam nespadnout. V sobotu jsme žádné problémy neměli, jen jsem zvolnil. Až teď na poslední vložce nám upadl výfuk a málo foukalo turbo, ale hlavně si za to můžu já sám, že jsem si to nechal ráno takhle stáhnout.mrzí mě ztráta třetí příčky, protože když už jsme si to tady přetrpěli, tak je blbý přijít o poslední místo na poslední erzetě. Rychlostní zkoušky jsou tady moc pěkné, takové nás určitě nemáme, ale díky tomu počasí to bylo dost neregulérní."

Herman Gassner:
"Bylo to velice kluzké po oba dva dny, my jsme šťastní, že jsme v cíli. Měli nějaké problémy s pneumatikami a často i s aquaplanningem, ale to je tady normální."

Text: PETR ŠULČÍK
Foto: RSP


Související odkazy:

Video sestřihy nejen havárií
Nástrahy rally
Ostatní podniky


 
Top 5 článků za 14 dní
Reklama
"Jak jsem viděl – Waldviertel rally 2002" | Přihlásit/vytvořit účet | 1 komentář(ů)
Body

Za obsah komentářů je zodpovědný uživatel, ne provozovatel těchto stránek

Re: Jak jsem viděl – Waldviertel rally 2002 (Body: 1)
podle Paja kdy Pondělí, 02 Prosinec 2002 @ 22:50:04
(Informace o uživateli)

Konečně ti Zdeňo zase někdo pochválil divácké místa.

PS: pro čtenáře – Ve středu si budete moci na našich stránkách přečíst krátké povídání Petra Šulčíka s Tondou Gardemeisterem


[ Odpovědět ]

  
Webhosting poskytuje: PC servis Zlín - Ing. David Zvonek
webmaster: Ing. David Zvonek, spolupráce Lukáš Vičánek
na obsahu stránek se podílí: Ing. Pavel Zvonek, Zdeněk Vladyka, Ing. David Zvonek, Štěpán Forman a další


© Copyright RS-Příluky. Stránka potřebuje 0.977233 vteřiny k natažení.